Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. FOTO: TASR/Pavel Neubauer
StoryEditor

Rezort Šutaja Eštoka pripravil stratégiu na boj proti financovaniu terorizmu

09.08.2025, 09:28
Autor:
TASRTASR

Dokument má podľa rezortu za cieľ zabezpečiť efektívne fungovanie boja proti týmto javom. Vyplýva to z materiálu, ktorý rezort vnútra predložil do pripomienkového konania.

Ministerstvo vnútra pripravilo národnú stratégiu boja proti legalizácii príjmov z trestnej činnosti a financovania terorizmu a šírenia zbraní hromadného ničenia.

Dokument má podľa rezortu za cieľ zabezpečiť efektívne fungovanie boja proti týmto javom. Vyplýva to z materiálu, ktorý rezort vnútra predložil do pripomienkového konania.

Dokument Národná stratégia boja proti legalizácii výnosu z trestnej činnosti, financovaniu terorizmu a financovaniu proliferácie zbraní hromadného ničenia s výhľadom do roku 2030 sa venuje analýze rizík a postupov.

„V prípade neprijatia stratégie nebude zabezpečená implementácia záverov z III. kola národného hodnotenia rizík legalizácie výnosov z trestnej činnosti a financovania terorizmu a s tým súvisiacich opatrení. Zistené hrozby a zraniteľné miesta ostanú bez systémovej reakcie, čo môže viesť k zvýšenej pravdepodobnosti zneužitia finančného systému Slovenskej republiky na účely legalizácie výnosu z trestnej činnosti a financovania terorizmu,“ upozornilo ministerstvo v materiáli.

Zo stratégie vyplývajú pre viaceré ministerstvá aj iné orgány štátnej správy viaceré ciele. Ministerstvo spravodlivosti by sa malo v najbližšom roku napríklad venovať legislatívnej oblasti. Do konca septembra 2026 by malo napríklad „vypracovať návrh novely Trestného zákona, Trestného poriadku a ďalších súvisiacich právnych noriem v závislosti od právnych nástrojov EÚ a medzinárodných zmlúv“.

„Za celkové riadenie a koordináciu implementácie stratégie zodpovedá Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky prostredníctvom Finančnej spravodajskej jednotky, ktorá zároveň plní funkciu hlavného implementačného koordinátora,“ uviedlo ministerstvo v dokumente.

01 - Modified: 2025-12-04 14:28:17 - Feat.: - Title: Politológ Lenč: Hlas sa topí v chybách, škodí mu aj Bartek. Ferenčák odhaľuje slabosť koalície 02 - Modified: 2025-12-04 08:38:58 - Feat.: - Title: Poslanci rokujú o zmene Úradu na ochranu oznamovateľov, Šutaj Eštok odmieta, že by šlo o pomstu 03 - Modified: 2025-12-03 16:30:00 - Feat.: - Title: KOMENTÁR: Fico kapituloval 04 - Modified: 2025-12-02 10:54:28 - Feat.: - Title: Šutaj Eštok udelil čestné plakety a ocenenia príslušníkom leteckých zložiek 05 - Modified: 2025-12-01 18:11:36 - Feat.: - Title: Šutaj Eštok požiadal o zvolanie koaličnej rady na úrovni koaličných lídrov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. december 2025 13:43