Na snímke minister spravodlivosti Boris Susko. FOTO: TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Susko odmieta tvrdenia, že zmeny v Trestnom zákone viedli k nárastu kriminality. Vyslúžil si kritiku opozície

09.12.2025, 20:16
Autor:
TASRTASR

Minister spravodlivosti si myslí, že k nárastu prispeli zavádzajúce informácie v médiách týkajúce sa problematiky aj vyjadrenia opozičných predstaviteľov o tom, že kradnúť sa oplatí.

Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili utorkové rokovanie 43. schôdze debatou o vládnej novele Trestného zákona. Návrh je aktuálne v prvom čítaní. Rozprava je skrátená na 12 hodín. Rokuje sa o ňom v tzv. skrátenom legislatívnom konaní.

Ako prvý v debate vystúpil minister spravodlivosti Boris Susko, ktorý za úpravou stojí. Zopakoval, že návrh rieši nárast drobnej kriminality. Odmietol však, že by k jej zvýšeniu viedla minulá novelizácia Trestného zákona z dielne vlády. Nárast podľa neho nesúvisí so zmenou hranice škôd pri majetkovej trestnej činnosti, ktoré úprava priniesla. Myslí si, že k nárastu prispeli zavádzajúce informácie v médiách týkajúce sa problematiky aj vyjadrenia opozičných predstaviteľov o tom, že kradnúť sa oplatí.

image

Horalkový paragraf má zelenú z oboch táborov. Návrh Šutaja Eštoka sa však zasekol

Zároveň avizoval, že okrem tejto novely Trestného zákona, ktorá zavádza trestnosť priestupkovej recidívy páchateľov, pripravujú aj ďalšie opatrenia na riešenie drobnej kriminality. Odmietol tiež, že by k úprave neprebehla diskusia. Vyjadril sa aj ku kritike, že sa o návrhu rokuje v tzv. skrátenom legislatívnom konaní. Upozornil pri tom na prípady rokovania v tzv. zrýchlenom režime v čase, keď bola vo vláde súčasná opozícia.

Opozícia na vystúpenie Suska reagovala kriticky. Poslankyňu Beátu Jurík (PS) mrzí, že sa koalícia pri téme drobných krádeží zbavuje zodpovednosti a prehadzuje ju na opozíciu a médiá. Myslí si, že nie je podstatné, kto za to môže, ale podstatné je, aby sa ľudia v SR cítili bezpečne. „Tak to poďme opraviť bez toho, aby ste sa zbavovali takýmto spôsobom viny. To nie je hodné ministra spravodlivosti,“ odkázala Suskovi.

Zákonodarcovia sa vrátia do lavíc opäť v stredu ráno. Mali by pokračovať v debate o novele Trestného zákona. V stredu poobede by sa mal parlament venovať opozičným návrhom na odvolanie viacerých ministrov aj návrhu na vyslovenie nedôvery celej vláde.

01 - Modified: 2026-01-01 09:05:00 - Feat.: - Title: Minister Susko: Od nástupu súčasného vedenia rezortu spravodlivosti sa zlepšila komunikácia so sudcami 02 - Modified: 2025-12-30 10:06:09 - Feat.: - Title: Saska vyráža do ulíc, Demokrati idú za prezidentom. Aké sú plány opozície na rok 2026? 03 - Modified: 2025-12-29 23:00:00 - Feat.: - Title: Nie späť do minulosti 04 - Modified: 2025-12-23 21:17:00 - Feat.: - Title: Suskov rezort ocenil, že Pellegrini podpísal novelu Trestného zákona 05 - Modified: 2025-12-21 09:28:19 - Feat.: - Title: Opozícia namiesto predĺženia obdobia žiada pre samosprávy systémové zmeny
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. január 2026 10:59