Líder koaličnej strany Smer a premiér Robert Fico počas týždňa povedal, že je presvedčený o víťazstve Smeru v ďalších parlamentných voľbách. Výroky politikov si pozrite vo videu.
Predpokladá však, že bude komplikované zostaviť vládu. Myslí si, že voľby neprinesú taký výsledok, aby sa dala postaviť stabilná vláda. Očakáva preto, že potom bude treba pristúpiť k ďalším voľbám.
„Som presvedčený, ako tu stojím, že Smer-SD vyhrá nasledujúce parlamentné voľby. Bude veľmi komplikované zostaviť vládu. A pripravte sa, a znovu vám to hovorím so skúsenosťami po dlhých rokoch, na patovú situáciu po nasledujúcich parlamentných voľbách. Ja si dokonca myslím, že bude treba pristúpiť k ďalším parlamentným voľbám, že nás po riadnych voľbách čakajú ďalšie voľby, lebo tieto voľby neprinesú taký výsledok, aby bolo možné postaviť stabilnú vládu,“ odkázal poslancom.
Šéf PS Michal Šimečka oznámil, že poslanecký klub PS oznámil, že podá návrh na mimoriadnu schôdzu, na ktorej chce odvolávať podpredsedu Národnej rady Tibora Gašpara. Dôvodom je, že je obžalovaný v kauze Očistec.
„Je to návrh, ktorý sme podali už pred nejakým časom, koalícia to odkopla na september, ale myslím si, že to nepočká aj v kontexte začínajúceho pojednávania kauzy Očistec, kde je práve Tibor Gašpar obžalovaný zo zosnovania zločineckej skupiny, z úplatkárstva a z ďalších závažných trestných činov. To nás vedie k presvedčeniu, že tento človek nemá čo byť podpredsedom Národnej rady ani jeden ďalší deň, ani jednu ďalšiu schôdzu,“ povedal Šimečka.
Premiér Fico odkázal, že ak sa opozícia pustí do odvolávania Gašpara, koalícia podá návrh na odvolanie podpredsedu parlamentu za PS Martina Dubéciho.
Fico pripomenul, že Dubéci viedol prezidentskú kampaň niekdajšieho kandidáta Radoslava Procházku a „používal čudné metódy na jej financovanie“. Premiér tiež odmieta kauzu Očistec.