Zoskupenie V4 v utorok opäť zasadlo. FOTO: Reuters
StoryEditor

V4 je späť, hlásil Fico v Maďarsku. Samit však ukázal, že staré spory úplne nezmizli

23.06.2026, 21:55
  • Stredoeurópske spojenectvo sa po rokoch ticha pokúša o politický návrat.
  • Nový maďarský líder zmenil rovnováhu, ktorá blok paralyzovala.
  • Za úsmevmi na samite zostali staré spory.
  • Fico hlási návrat spolupráce – s Magyarom sa má čoskoro stretnúť.

Z maďarského mesta Gödöllő od vyslanej redaktorky HN Daniely Németh.

Po ruskej agresii na Ukrajine sa Vyšehradská štvorka výrazne oslabila. Problémom pre partnerov bolo, že slovenský predseda vlády Robert Fico a maďarský premiér Viktor Orbán zaujali zmierlivejší postoj voči Kremľu ako zvyšok stredoeurópskeho bloku.

Výsledok? Stretnutia na regionálnej úrovni sa síce konali, no nezúčastňovali sa na nich zástupcovia všetkých krajín.

image

Ráž chcel hovoriť o robote, súperi mu hneď pripomenuli Smer. Bratislavská kampaň sa rýchlo vyostrila

V utorok podvečer sa v maďarskom meste Gödöllő – iba pár kilometrov od Budapešti – konal samit V4. Po dlhom čase v kompletnej zostave.

„Dobrá atmosféra, nejaké žartíky a viditeľný konsenzus, najmä medzi Péterom Magyarom a Donaldom Tuskom,“ opísal pre HN priebeh rokovania jeden z členov poľskej diplomatickej zostavy, ktorý nechcel byť menovaný.

V článku sa ešte dočítate:

    • Prečo Tusk spája návrat skupiny s Magyarom.
    • Ako spor o juh Slovenska zaťažuje Fica.
    • Čo má priniesť železnica z Budapešti do Varšavy.
    • Prečo Slavkovský formát ešte nekončí.

Dostupné pre predplatiteľov

Tento článok je určený pre predplatiteľov.
Zostáva vám 75% na dočítanie.
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
23. jún 2026 22:03