Víkendová vražda učiteľky manželom po jeho prepustení z väzby vyvolala na Slovensku diskusiu o možnom zlyhaní úradov. Politici dnes sľúbili prešetrenie prípadu, generálny prokurátor Maroš Žilinka poukázal na potrebu systematickej práce s páchateľmi.
Učiteľku základnej školy podľa médií zavraždil jej manžel necelé dva týždne po tom, čo bol prepustený z väzby po odsúdení na podmienečný trest za nebezpečné vyhrážanie v opilosti práve voči manželke.
Žena predtým žiadala uložiť manželovi zákaz priblíženia, súd jej návrhu nevyhovel, lebo vtedy bol muž ešte vo väzbe. Uvedená tragédia sa stala v meste Gelnica a polícia podozrivého zadržala na úteku. Vyšetrovateľ ho obvinil z vraždy a súd poslal do väzby.
"Bude to predmetom skúmania prokuratúry a ďalších orgánov. Počkajme, ako sa skončí vyšetrovanie a potom môžeme urobiť nejaké závery aj z hľadiska ďalšieho postupu prípadných legislatívnych riešení," povedal minister spravodlivosti Boris Susko.
Postup súdu, ktorý zamietol zákaz priblíženia, označil minister za logický. Samotná vražda bola podľa neho výsledkom individuálneho zlyhania páchateľa.
Podľa ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka zostáva otázkou, či sudca predtým uložil manželovi obete zodpovedajúci trest, či žalobca vykonával príslušný dohľad a či väzenská správa poskytla príslušné informácie.
Minister vnútra spolu s šéfkou polície chcú v tejto súvislosti vyvolať rokovanie. Opozícia zase zvolala schôdzu parlamentného výboru pre ľudské práva.
"Musíme v najbližších dňoch zvolať spoločné stretnutie, aby sme si aj z hľadiska systémového nastavenia povedali, či ten systém funguje, či je nastavený optimálne, a či v rámci celej zodpovednosti – od súdu až po prokuratúru – bolo urobené všetko. Respektíve, čo môžeme urobiť aj do budúcnosti, aby sa takéto udalosti už nikdy neopakovali," povedal Šutaj Eštok.
