Polícia v piatok zasiahla počas akcie Hnutia Slovensko s názvom Múdrejší vyhráva v Leviciach.
Na Námestí hrdinov zadržala 57-ročného muža, ktorý mal počas diskusie verejne schvaľovať atentát na premiéra Roberta Fica a súhlasiť s konaním Juraja Cintulu. Ten na Fica strieľal 15. mája 2024 a právoplatne bol odsúdený na 21 rokov väzenia. Informuje o tom denník Sme na svojom webe.
Muža eskortovali na policajnú stanicu, kde ho krajský vyšetrovateľ obvinil zo zločinu niektorých foriem účasti na terorizme. Počas obmedzenia osobnej slobody mu polícia namerala 1,77 promile alkoholu. So súhlasom nitrianskeho prokurátora ho následne prepustili zo zadržania. Čo presne na podujatí povedal, zatiaľ nie je známe.
Za verejné schvaľovanie niektorého z trestných činov terorizmu alebo verejné podnecovanie na jeho spáchanie stanovuje Trestný zákon trest odňatia slobody na tri až desať rokov. Pri bežnom trestnom čine schvaľovania trestného činu hrozí trest do jedného roka väzenia.
Akcia v Leviciach bola súčasťou série podujatí, s ktorými líder Hnutia Slovensko Igor Matovič počas leta navštevuje slovenské mestá. Účastníci môžu v kvíze vyhrať 200 eur na nákup potravín alebo mikinu s nápisom „Dosť bolo Fica“.
Otázky sa týkajú Roberta Fica, Roberta Kaliňáka, ďalších predstaviteľov Smeru a káuz spojených so stranou. Po kvíze Matovič diskutuje s občanmi.
V kvízových otázkach sa expremiér Matovič pýta napríklad na to, "ako sa volal bytový komplex, v ktorom si Fico luxusne žil na úkor ľudí na Slovensku?" alebo "koľko Fico za ten čas prijal všimné od Bašternáka formou extrémne zníženej ceny nájmu".
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok krátko po atentáte avizoval postihovanie ľudí, ktorí útok schvaľovali alebo šírili nenávistné prejavy. Polícia v máji 2024 informovala o preverovaní 154 prípadov, vo väčšine z nich však neskôr nebolo vznesené obvinenie.