PS zverejnilo koláž, na ktorej je údajne Ján Gróf vľavo so začiernenou tvárou, vpravo bez začiernenia. FOTO: Reprofoto PS
StoryEditor

Krízový manažér ŽSR rokoval v Petrohrade s ruskými radikálmi. Bol na dovolenke, reagujú pre HN železnice

09.07.2026, 14:34
Autor:
alaala
  • Krízový manažér slovenských železníc Ján Gróf dovolenkoval v Rusku, kde sa stretol s predstaviteľmi krajnej pravice.
  • Ide o vážne bezpečnostné ohrozenie pre Slovensko, bije na poplach Progresívne Slovensko.
  • Železnice pre HN reagujú, že zahraničná cesta Grófa nepovažujú za ohrozenie bezpečnosti železničnej infraštruktúry alebo Slovenska.

Ján Gróf, ktorý je aktuálne riaditeľom Odboru bezpečnosti a krízového riadenia Generálneho riaditeľstva Železníc Slovenskej republiky (ŽSR), rokoval v Rusku s predstaviteľmi ruskej krajnej pravice, Liberálno-demokratickej strany Ruska. Dnes na to upozornilo Progresívne Slovensko.

Železnice pre HN reagovali, že tak konal počas svojej dovolenky. Žiadne opatrenia nateraz neplánujú.

Podľa Petra Bátora, lídra zmeny PS v spravodajských službách, disponuje Gróf "mimoriadne citlivými informáciami a jeho otvorená náklonnosť k ruským a slovenským radikálnym silám je vážnym bezpečnostným ohrozením pre Slovensko".

“Tento človek disponuje nesmierne citlivými informáciami. Ako sú naše železnice zabezpečené, kto, čo, odkiaľ a kam prepravuje a samozrejme, súčasťou toho sú aj dodávky tovarov na Ukrajinu. A popri tom sa druží s proruskými radikálmi,” zdôraznil Bátor.

Podľa člena progresívcov Dávida Púchovského fotografiu s Grófom zverejnil bývalý kandidát ĽSNS a Republiky Tomáš Špaček. Podotkol, že Špaček tiež organizuje zájazdy, na ktorých má byť účastníkom, najmä mládeži, podsúvaná ruská propaganda.

image

Prieskum NMS: Republika pomaly dobieha Smer. Ficova strana aj progresívci dosiahli najhorší výsledok od volieb

Vyčiernená tvár

"Najnovšie sa pochválil fotografiami zo stretnutia v Rusku, kam s ním vycestoval aj iný Slovák. Jeho identitu chcel zakryť začiernením jeho tváre. Podarilo sa nám zistiť, že ide o bezpečnostného a krízového manažéra slovenských železníc," uviedol Púchovský. Doplnil, že takéto cesty sa spravidla organizujú a riadia v spolupráci s ruským veľvyslanectvom na Slovensku.

Spomínané fotky sa objavili na sociálnych sieťach, kde je jeden z účastníkov vyčiernený. Práve on má byť Gróf. Na jednej z fotiek vidieť, ako si muž s vyčiernenou tvárou poťažkáva jeden z dronov, ktoré Rusko používa vo vojne na Ukrajine.

“Ján Gróf sa v Petrohrade stretol s vedúcimi predstaviteľmi pobočky tejto strany. Ruská strana tieto fotky zverejnila bez cenzúry,” povedal Bátor. Na tlačovej konferencii ich zverejnil.

Progresívne Slovensko v tejto súvislosti upozorňuje, že v Poľsku a pobaltských štátoch Rusko vykonáva sabotáže práve na železniciach. Hnutie má aj viaceré otázky. "Čo robia naše spravodajské služby? Podali o tom niekomu správu? Vyšetrovalo sa, aké informácie poskytuje štátu, ktorý nás označuje za nepriateľa?" pýta sa Bátor.

image

„Nebude mať kto jazdiť". Rušňovodiči opäť kritizujú povinné kamery, nevylučujú právne kroky

Opatrenia nateraz neplánujeme, reagujú železnice

HN sa s týmito informáciami obrátili na vedenie ŽSR. Železnice agendu Grófa "nepovažujú za takú, ktorá by mohla priamo ohroziť bezpečnosť železničnej infraštruktúry alebo Slovenskej republiky", uvádzajú v stanovisku.

Vo svojej reakcii konštatujú, že Gróf bol na návšteve Ruska počas riadne schválenej dovolenky. "ŽSR ani podľa platných zákonov nemajú právo pýtať sa svojich zamestnancov, kam idú v čase dovolenky, rovnako nemajú akúkoľvek kompetenciu udeľovať im povolenia na zahraničné cesty, ktoré absolvujú vo voľnom čase," uvádzajú železnice.

Zväčšiť fotografiu

Fotografia, na ktorej si podľa PS údajne Ján Gróf prezerá v Rusku dron. FOTO: Reprofoto PS

V prípade vyšetrovania spravodajskými službami však ponúkajú plnú súčinnosť s úradmi.

Žiadne ďalšie opatrenia však nateraz neplánujú, "nakoľko pán Gróf je profesionálom vo svojom odbore a má jeho plnú dôveru v tom, že svoju prácu vykonáva zodpovedne a svojím konaním neohrozil ani neohrozuje bezpečnosť železničnej infraštruktúry ani bezpečnosť Slovenskej republiky ako takej".

Na otázky HN reagovalo aj ministerstvo dopravy. Uviedlo, že rezort ani minister nemajú informácie o tom, čo robia zamestnanci rezortu a jeho podriadených organizácii vo voľnom čase.

"Rovnako tak nemáme k dispozícii ani informácie o tom, aké majú konkrétni zamestnanci politické názory. V tomto prípade rozhodne nešlo o pracovnú cestu, preto sme o nej ani neboli informovaní a nepoznáme ani obsah stretnutia. Otázky prípadného ohrozenia bezpečnosti štátu a monitoring osôb sú plne v kompetencii spravodajských a bezpečnostných služieb štátu," uviedol rezort.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
09. júl 2026 14:35