TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Korčok na stretnutí s Lavrovom: Slovensko má záujem o korektné vzťahy s Ruskom

23.09.2021, 22:11
Autor:
TASRTASR
Minister zahraničných vecí Ivan Korčok zdôraznil, že rozhovor s Lavrovom bol veľmi otvorený.

Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok sa vo štvrtok stretol v New Yorku s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Informoval o tom komunikačný odbor ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Korčok okrem iného zdôraznil - v zmysle nedávno prijatej Bezpečnostnej stratégie krajiny - záujem Slovenska o korektné vzťahy s Ruskom, napriek rozdielnym názorom na niektoré otázky medzinárodného diania.

"Rozhovor bol veľmi otvorený. Jeho súčasťou bolo aj moje konštatovanie, že sme, žiaľ, svedkami výrazne negatívneho vývoja vzťahov medzi Ruskou federáciou a EÚ od roku 2014, kedy došlo k anexii Krymu," uviedol Korčok po stretnutí s Lavrovom, o ktoré šéf slovenskej diplomacie požiadal s úmyslom nadviazať osobný kontakt so svojím ruským rezortným partnerom.

Podľa Korčoka je zdôrazňovanie princípu suverenity a teritoriálnej integrity životným záujmom Slovenska, a preto tento princíp zdôrazňujeme aj v súvislosti s Ukrajinou, ktorá je naším priamym susedom.

Slovenský minister upozornil aj na dôsledky výstavby plynovodu Nord Stream pre energetickú bezpečnosť v Európe. "Nordstream 2 znižuje význam Slovenska ako tranzitnej krajiny, cez ktorú prúdi ruský plyn do západnej Európy, a to aj s negatívnymi finančnými dopadmi na Slovensko," skonštatoval šéf diplomacie.

Korčok a Lavrov sa dohodli na pokračovaní politického dialógu medzi oboma krajinami, pričom ruský minister pozval slovenského kolegu na návštevu Moskvy.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
16. január 2026 10:42