Richard SulíkTASR/Oliver Ondráš
StoryEditor

Sulík nechce byť v jadre Únie. Čo na to jeho poslanci?

10.06.2017, 08:59
Autor:
TASRTASR
Sulík je presvedčený, že podmienkou členstva v takzvanej kategórii A bude harmonizácia daní.

Poslankyňa Národnej rady SR za SaS Janka Cigániková by si priala, aby šéf liberálov Richard Sulík stál na čele Slovenska. Uviedla to na sociálnej sieti Facebook v reakcii na Sulíkove vyjadrenia, že Slovensko by sa nemalo snažiť za každú cenu o členstvo v jadre Európskej únie (EÚ) a že takáto snaha dokonca môže byť pre krajinu nebezpečná. Sulík si za tieto slová vyslúžil kritiku. Poslanec NRSR za SaS Martin Poliačik by v súvislosti s témou zotrvania SR v jadre EÚ prijal menej unáhlené a jasnejšie vyjadrenia.

"Priala by som si, aby bol tento človek (Sulík, pozn. TASR) na čele krajiny. Opäť raz dokázal, že má odvahu pomenovať aj veci, ktoré sú nepríjemné. Netrasie sa pred voličmi, pred vládou, ani pred zahraničím. Prvá liga. Jadro. Tak dobre to znie. Až tak dobre, že ľudia prestávajú rozmýšľať a pýtať sa. Absolútne súhlasím s opatrnosťou Richarda v tomto smere. Ľudia sa možno pýtať nemusia, na to si volia svojich zástupcov. A Richard Sulík presne toto robí. Pýta sa a hľadá odpovede," napísala na sociálnej sieti Cigániková.

"SaS má komunikovať jasne a zrozumiteľne"

Poliačik uviedol, že v otázke zotrvania Slovenska v najužšom jadre Únie je potrebné namiesto unáhlených a heslovitých výkrikov pre alebo proti veľmi dôsledne zvažovať výhodnosť akýchkoľvek budúcich nových podmienok. SaS podľa jeho slov nabáda na opatrnosť a nepodpisovanie bianco šekov, kým nie je jasné, do akej miery bude zotrvanie uprostred európskej rodiny spojené s vyššou mierou integrácie.

"Bol by som rád, keby toto bolo jasné z každého nášho vyjadrenia. Lebo SaS ako líder opozície má komunikovať jasne a zrozumiteľne a keď sú prázdne reči premiéra Fica, naše by mali byť o to plnšie. Len taká SaS sa môže uchádzať o prevzatie moci a neskôr viesť túto krajinu," zdôraznil.

Sulík je presvedčený, že podmienkou členstva v takzvanej kategórii A bude harmonizácia daní, ktoré sú na Slovensku nízke. Poukázal na to, že Slovensko vychádza v porovnaní s týmito štátmi od roku 2000 priaznivejšie v kumulatívnom raste HDP, vo vývoji verejného dlhu, v priamych daniach. Účasť v jadre EÚ podľa Sulíka prinesie aj zvýšenie rizika terorizmu.

Fico hovorí o hazardovaní s osudom krajiny

Premiér Robert Fico (Smer-SD) reagoval tým, že Slovensko môže nasadnúť do "integračného expresu" alebo ostať v depe na druhej koľaji. Odmietol Sulíkove vyjadrenia. "Keby to nebola vážna téma, asi by som prešiel vyjadrenia pána Sulíka iba mávnutím ruky a by som asi povedal, že ako obyčajne bol 'zhúlený', ale toto je vážna vec," zdôraznil.

Predseda vlády je presvedčený, že nemožno dovoliť opozícii, aby "takto hazardovala s osudom krajiny". Vyzval ju, aby sa vrátila ku konsenzu ohľadom zahraničnej politiky, ktorý tu v minulosti bol. Aj Most-Híd považuje za škodlivé a nekompetentné vyjadrenia spochybňujúce potrebu účasti Slovenska v európskom integračnom jadre.

01 - Modified: 2022-08-09 13:02:20 - Feat.: - Title: Šipoš: Starať sa do personálnych nominácií iných strán je cez čiaru 02 - Modified: 2022-08-09 12:36:31 - Feat.: - Title: "Nezmysly a klamstvá." Sulík odmieta, že by oslovoval opozičných poslancov pre odvolávanie Matoviča 03 - Modified: 2022-08-09 13:05:58 - Feat.: - Title: Zmeny dôchodkov v návrhu ústavného zákona majú byť ambicióznejšie, tvrdí odborník 04 - Modified: 2022-08-09 10:52:08 - Feat.: - Title: Ceny zemného plynu v Európe klesli na dvojtýždňové minimum 05 - Modified: 2022-08-08 14:17:05 - Feat.: - Title: Gröhling: Odchod Naďa aj SaS z vlády by mal pre zahraničnú politiku Slovenska vážne následky
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
09. august 2022 15:58