Rastislav Holúbek, Martina Šimkovičová a Peter MarčekTASR/Pavel Neubauer
StoryEditor

V parlamente vo veľkom rozdávali pokuty. Bývalému Kollárovmu poslancovi naparili vyše 2 a pol tisíca

20.06.2017, 17:22
Autor:
chochoTASRTASR
Predseda výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Martin Poliačik nemieni už Marčekovi vychádzať v ústrety.

V parlamente sa dnes vo veľkom rozdávali pokuty. Odídenec zo Sme rodina a v súčasnosti nezaradený poslanec Peter Marček dostal od parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií pokutu vo výške troch platov. Keďže ide o prípad z roku 2015, kedy Marček ešte nebol poslancom, pokuta by sa mala rátať z priemernej mesačnej mzdy v tom roku. Konkrétne by malo ísť o sumu 2 649 eur.

"Pán Marček šíri o výbore mimoriadne sprosté reči"

Dôvodom udelenia pokuty Marčekovi je, že nepreukázal výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, či peniaze, ktoré dal hnutiu Sme rodina, boli pôžičkou alebo darom.

​Marček mal v roku 2015 požičať hnutiu trikrát, v jednom prípade išlo o sumu, ktorá presahuje 35-násobok minimálnej mzdy. Tú mal uviesť v majetkovom priznaní. Keďže to neurobil, riešil ho výbor. Marček tvrdí, že to bol dar, a nie pôžička.

Podľa poslancov vo výbore však v roku 2015 hnutie Sme rodina túto pôžičku vo výročnej správe uvádzalo. Žiadali preto Marčeka o doklady, ktoré by preukázali, či išlo o pôžičku, alebo o dar.

"Do dnešného dňa výbor nedostal žiadny relevantný doklad potvrdzujúci jeho tvrdenie," uviedol Ondrej Dostál z klubu SaS. Predseda výboru Martin Poliačik (SaS) nemieni už Marčekovi vychádzať v ústrety.

"Pán Marček nielenže šíri o tomto výbore mimoriadne neslušné a sprosté reči, ale zároveň opovrhuje týmto výborom natoľko, že si nedal ani tú námahu, aby na slušnú otázku odpovedal," poznamenal Poliačik.

Pokutu dostal aj bývalý minister

Výbor udelil aj ďalšie peňažné tresty. Bývalý minister zdravotníctva Viliam Čislák dostal pokutu tri mesačné platy za to, že nepodal riadne majetkové priznanie. Pokuty dostali aj štátny tajomník rezortu zdravotníctva Stanislav Špánik, niekoľkí exposlanci Národnej rady (NR) SR a bývalí štátni tajomníci, ktorí taktiež nepodali riadne majetkové priznania.

Čislák vôbec nepodal majetkové priznanie, Špánik sa s ním oneskoril rovnako ako bývalý poslanec za OĽaNO-NOVA Peter Pollák. Vôbec nepodali majetkové priznanie exposlanec Smeru-SD Vladislav Petráš, bývalá štátna tajomníčka ministerstva školstva Romana Kanovská, bývalá dvojka na ministerstve kultúry Igor Adamec a tiež bývalý štátny tajomník z ministerstva obrany Ivan Máčovský. Tí dostali pokutu na úrovni jedného mesačného platu.

Povinnosť podať majetkové priznanie sa týka prezidenta SR, poslancov NR SR, členov vlády, štátnych tajomníkov, vedúcich ústredných orgánov štátnej správy, sudcov Ústavného súdu SR, predsedu a podpredsedov Najvyššieho súdu SR, členov Súdnej rady SR, generálneho prokurátora či verejného ochrancu práv. Majetkové priznanie musia podľa zákona podať napríklad aj náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR, riaditeľ SIS, rektori verejných vysokých škôl či šéfovia Železníc SR.

Verejní funkcionári v majetkovom priznaní uvádzajú celkové príjmy za výkon verejnej funkcie za predošlý rok, prípadne aj iné príjmy. Zverejňujú tiež zoznam svojho nehnuteľného a hnuteľného majetku, avšak bez konkrétností. Za verejného funkcionára sa navyše považuje osoba ešte rok odo dňa skončenia výkonu verejnej funkcie.

01 - Modified: 2023-09-30 12:30:43 - Feat.: - Title: „Zaslúžime si viac pozornosti.“ V Dunajskej Strede volí najpočetnejšia maďarská komunita 02 - Modified: 2023-10-01 03:37:42 - Feat.: - Title: Výsledky parlamentných volieb online: Smer jasne zvíťazí, Progresívne Slovensko bude druhé a Hlas tretí 03 - Modified: 2023-09-29 22:00:00 - Feat.: - Title: Firmy známej trnavskej rodiny zbierajú pokuty. Brali podozrivé dotácie a najnovšie kopia nebezpečný odpad 04 - Modified: 2023-09-28 09:46:08 - Feat.: - Title: Od nedele čaká motoristov veľká zmena. Za porušenie im hrozí pokuta aj viac ako sto eur 05 - Modified: 2023-09-27 14:52:24 - Feat.: - Title: Španielsky parlament neschválil lídra konzervatívcov za nového premiéra
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. október 2023 05:41