Ján RichterTASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Richter sa s nikým z Čistého dňa nikdy nestretol, bráni rezort práce svojho ministra

23.06.2017, 13:43
Autor:
TASRTASR

Ministerstvo práce odmieta tvrdenia opozičnej strany SaS, že zlyhalo pri vyšetrovaní kauzy Čistý deň. Strana vo štvrtok (22.6.) vyzvala ministra práce Jána Richtera (Smer-SD), aby odstúpil zo svojej funkcie.

Podľa SaS Richter odignoroval podozrenia o sexuálnom zneužívaní a týraní detí, ale aj fakty o porušovaní povinností a právnych predpisov zo strany tohto zariadenia.

SaS: Richter závažne zlyhal

"Každému zodpovednému ministrovi práce by malo byť jasné, že na základe týchto skutočností Čistý deň už naďalej nemôže byť držiteľom štátnej akreditácie a patriť do siete zariadení, ktoré štát dotuje a využíva na resocializáciu detí. Minister Richter však závažne zlyhal a obeťami tohto zlyhania sú predovšetkým deti," uviedla poslankyňa Natália Blahová.

Ministerstvo tieto tvrdenia ale odmieta s tým, že minister práce vždy v celom priebehu šetrenia bol a je pripravený na intenzívnu spoluprácu s orgánmi činnými v trestnom konaní.

"Naďalej považuje za rozhodujúce rešpektovanie všetkých nových poznatkov v pokračujúcich trestných konaniach. Aj v SaS vedia, že minister ani ministerstvo žiadne podozrenia nikdy neignorovali, pokračujú len vo vytváraní takého dojmu," tvrdí tlačový odbor ministerstva práce.

Protest prokurátora

Rezort upozornil, že správny orgán ministerstva začal okamžite po odporúčaní akreditačnej komisie správne konanie voči zariadeniu už v septembri, čoho súčasťou bola aj hĺbková kontrola zariadenia so všetkými závermi.

"Kontrola bola súbežne s policajným vyšetrovaním a s dozorom prokuratúry, pričom všetky uvedené zložky si pri vykonávaní svojich úloh poskytovali vzájomnú súčinnosť," uviedlo ministerstvo.

Prvostupňový správny orgán ministerstva, ktorý v doterajšom konaní rozhodoval vo veci akreditácie, už dostal protest prokurátora. "Ten je jedným z prostriedkov preskúmania predchádzajúcich rozhodnutí. Podaním protestu prokurátora sa začalo správne konanie, v ktorom sa ministerstvo vyrovná s dôvodmi, ktoré generálna prokuratúra v proteste uviedla," doplnil rezort práce.

Richter sa s nikým z Čistého dňa nestretol

Taktiež odmieta tvrdenia, že by bol Richter v osobnom kontakte s vedením zariadenia. "Minister nikdy nemal a nemá akékoľvek štandardné, tobôž nie nadštandardné osobné kontakty so strediskom Čistý deň. S jeho predstaviteľmi ani klientmi sa nikdy nestretol a od začiatku má eminentný záujem o objektívne prešetrenie všetkých podozrení, ktorých objektom mali byť maloletí klienti tohto zariadenia. Opäť pripomíname, že proces správneho konania zo zákona doposiaľ nikdy nedovolil ministrovi vstúpiť osobne do rozhodovania, ktoré v prvom kole mohol urobiť iba správny orgán ministerstva na prvom stupni," pripomenul tlačový odbor.

Riešením témy ochrany detí počas zložitého obdobia odvykania od závislostí bude podľa rezortu vybudovanie štátnych kapacít a zariadení tak pre fázu liečby, ako aj následnej resocializácie.

"Zároveň to dokazuje, že štát sa nikdy nemal decentralizáciou pred 10 rokmi vzdať týchto originálnych kompetencií v citlivých oblastiach, ktorá tak prešla prevažne na neverejné subjekty. Na tomto nevyhnutnom riešení, ktoré sa aktuálne pripravuje, sa zhodol minister práce s ministrom zdravotníctva ešte vo februári tohto roku," dodal tlačový odbor.

01 - Modified: 2022-06-16 09:42:02 - Feat.: - Title: HN24: Plénum odmietlo návrh Richtera o príspevku pre rodičov prvákov 02 - Modified: 2022-06-09 12:29:46 - Feat.: - Title: Parlamentný výbor zastavil konanie voči Jánovi Richterovi za letáky ministerstva práce 03 - Modified: 2022-05-12 18:31:35 - Feat.: - Title: Špekulovali, hovorí župan Viskupič. Súd po rokoch rozhodol, že Čistý deň musí vrátiť budovu 04 - Modified: 2021-11-27 11:41:36 - Feat.: - Title: Vláda pripravuje opatrenia v súvislosti so šírením variantu omikron, povedala dnes podpredsedníčka Za ľudí Leščáková 05 - Modified: 2021-05-16 10:28:35 - Feat.: - Title: Podmienky kolúznej väzby sa musia zmeniť, zhodli sa Richter s Krajniakom
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
27. november 2022 09:40