Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.07.2017, 09:34

Prípad Sagan. Česi rozoberajú, čo teraz bude s cyklistickým búrlivákom

Bude vylúčenie pre Petra Sagana novým ipulzom, aby sa pokúsil o úplný triumf na slávnej Tour de France?

Prípad Sagan. Česi rozoberajú, čo teraz bude s cyklistickým búrlivákom
Zdroj: Reuters

Bolo to trochu ako obohraná pesnička. V posledných piatich sezónach sa rok čo rok na Elysejských poliach v Paríži odohrávalo v júli rovnaké divadlo. "Víťazom bodovacej súťaže je... Peter Sagan!" Vyvolával Daniel Mangeas, už viac ako 40 rokov hlas Tour.

Až v nedeľu musel posledné dve slová obmeniť. Kým zelený trikot na pódiu preberal Michael Matthews, slovenský cyklista sedel doma v Monaku na gauči a sledoval dekorovanie v televízii.

Uplynuli už viac ako dva týždne od jeho vylúčenia - najväčšie kauzy tohtoročnej Tour. Napriek tomu bolesť v jeho srdci z diskvalifikácie po incidente s Markom Cavendishom v štvrtej etape nezmizla.

"Vylúčiť ma bola veľká chyba," vrátil sa k osudnej štvrtej etape v rozhovore pre belgickú televíziu VTM. "Jury so mnou vôbec nič neprebrala, nechcela odo mňa žiadne vysvetlenie, len povedala, že som urobil chybu a išiel nebezpečne. Čo je zvláštne, pretože ja som neurobil nič zlé."

O tom je okrem Sagana presvedčená aj väčšina cyklistického sveta.

Veľké množstvo fanúšikov stálo pozdĺž francúzskych ciest s transparentmi "Free Sagan" - omilostia Sagana. Na Facebooku dokonca vznikla rovnaká fanúšikovská skupina. "S jeho odchodom ubudlo v pelotóne vzrušenie a zábava," priznal aj legendárny Eddy Merckx.

Všetko bolo márne, pre Slováka Tour po štvrtej etape skončila.

Pritom keby zostalo pri pôvodnom treste a Sagan mal v bodovacej súťaži len pätnásť bodov, bitka o zelený dres by dostala nový náboj.

Slovák mohol srdnato bojovať o šiesty maillot vert v rade, čím by vyrovnal historický rekord Erika Zabela, jeho súboj s Kittelom a neskôr Matthewsom mohol byť ozdobou tohtoročnej Tour a náplňou hluchých miest, ktorých sa nevyvarovala.

Nič z toho sa ale nestalo, aj preto sa ponúka otázka, čo bude so Saganom ďalej?

Iste, zelených tričiek môže pozbierať napríklad desať, ale na šesť v rade ako Zabel už nikdy nedosiahne.

Tento rok sa určite pokúsi zapísať medzi nesmrteľných na majstrovstvách sveta v nórskom Bergene, kde môže ako prvý cyklista v histórii trikrát za sebou získať dúhový dres.

A potom?

Možno bolo tohtoročné vylúčenie pre Sagana novým impulzom. Impulzom, ktorý potreboval a ktorý v ňom vzbudí novú vášeň - napríklad tú po celkovom poradí.

Bláznivá predstava?

Vôbec nie. Pred dvadsiatimi rokmi patril istý Laurent Jalabert medzi najrýchlejších mužov pelotónu. Bodovacie súťaže vyhral na Tour, Gire i Vuelte, bol majstrom sveta. O pár rokov neskôr sa stal na Tour kráľom hôr, došiel štvrtý celkovo a vyhral Vueltu.

Iste, doba sa zmenila, Sagan by v dvadsiatich siedmich musel opustiť svoj často bláznivý štýl jazdy, musel by schudnúť, úplne zmeniť prípravu.

Napriek tomu, kto iný by niečo podobné mohol dokázať?

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.