08.09.2017, 00:00

Sýria: keď futbal zatieni vojnu

Športový azyl poskytla vojnou zmietanej Sýrii Malajzia. Hrozilo, že Sýrčania si na majstrovstvách nezahrajú.

Sýrski futbalisti sa radujú po zásahu do bránky Iránu.
Zdroj: TASR

Chýbalo málo a Sýria by si futbalové majstrovstvá sveta ani nezahrala. Ešte deň pred štartom záverečnej fázy ázijskej kvalifikácie nemala kvôli vojne kde hrať. Azyl jej však na poslednú chvíľu poskytla sedemtisíc kilometrov vzdialená Malajzia.


Sýria v utorok vybojovala v kvalifikácii o majstrovstvá sveta miesto v play-off o postup do baráže, v ktorej sa stretne s Austráliou. Účasť v nej si zaistila senzačnou remízou proti Iránu (2:2), ktorú zachránila v tretej nadstavenej minúte.
Keby vyhrala, pokojne by už mohla byť medzi ôsmimi kvalifikovanými tímami na svetovom šampionáte. Aj postup do play-off je, samozrejme, pre vojnou skúšanú a rozdelenú krajinu historický úspech.


Ako veľa to pre Sýriu znamená bolo cítiť už na utorkovom stretnutí. Eufória po vyrovnávacom góle Omara Al Somu nemala konca. Hráči, náhradníci, tréneri, členovia realizačného tímu. Všetci sa zbehli na jedno miesto a nekontrolovateľne oslavovali. Emotívny moment dokonca rozplakal aj komentátora. „Ospravedlňujem sa, neudržal som sa,“ vyhŕkol zo seba.


Stále v strachu
Najlepší futbalisti sa snažia Sýriu opustiť, pretože tamojšia liga sa hrá z európskeho pohľadu v otrasných podmienkach. Bez zázemia, bez peňazí, bez fanúšikov. A v neustálom strachu.


„Aby sme mohli byť konkurencieschopní, potrebujeme, aby naši hráči pôsobili v zahran

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.