11.10.2017, 00:00

Fico má rezervu na kúpu štadióna od Kmotríka

V budúcoročnom rozpočte rezortu školstva je na futbalovú arénu vyčlenených 63 miliónov eur.

Kúpi štát od investora Ivana Kmotríka (na snímke vpravo) už hotový Národný futbalový štadión? Podľa premiéra Roberta Fica je to predčasná otázka.
Zdroj: TASR

„Ja sa budem tešiť, keď štadión bude stáť. Potom budeme riešiť otázku, čo bude alebo nebude.“ Takto odpovedal premiér Robert Fico počas kontrolného dňa na stavenisku Národného futbalového štadióna NFŠ na otázku, či štát po jeho dokončení odkúpi nekomerčnú časť projektu. Predseda vlády ju v tejto chvíli považoval za predčasnú. No pri pohľade na návrh budúcoročného rozpočtu je na túto alternatívu štát pripravený. Vo výdavkoch na šport je totiž na Národný futbalový štadión vyčlenená na rok 2018 suma 63 miliónov eur. Práve tá má slúžiť na odkúpenie, čo pre HN potvrdilo ministerstvo školstva. „Táto suma je rozpočtovaná s úmyslom odkúpenia nekomerčnej časti NFŠ štátom,“ uviedol tlačový odbor rezortu.

Vyčlenenie desiatok miliónov eur v rozpočte však automaticky neznamená, že štát ich aj použije na odkúpenie Národného futbalového štadióna. Spraví tak len v prípade, keď bude chcieť túto možnosť využiť investor. K samotnej téme odkúpenia sa ani podnikateľ Kmotrík, ani premiér nevyjadrili. „Rokovania o reálnom odkúpení nekomerčných častí štadióna, respektíve o bližších podmienkach jeho odkúpenia, zatiaľ neprebehli,“ potvrdilo ministerstvo s tým, že podmienky v tejto veci budú predmetom prípravy materiálov a rokovaní na vládnej úrovni. Samotný investor vyjadril spokojnosť s napredovaním stavby napriek tomu, že má niekoľkomesačný sklz. „Je reálne, že v priebehu januára či februára bude hrubá stavba hotová. Som spokojný a hrdý, že nám to ide,“ povedal Ivan Kmotrík počas kontrolného dňa.

Nový štadión stavia od septembra minulého roka spoločnosť Strabag Pozemné a inžinierske staviteľstvo. To má podľa zmluvy s investorom postaviť futbalový chrám v priebehu 76 týždňov za bezmála 60 miliónov eur s DPH.

Investor už čerpá dotáciu
Podľa informácií HN má už akciovka NFŠ na účte celú sumu štátnej dotácie vo výške 27,2 milióna eur. V priebehu septembra z nej ešte nebol vyčerpaný ani cent. To sa v priebehu posledných týždňov zmenilo. „Z dotácie poskytnutej na výstavbu NFŠ sa k dnešnému dňu vyčerpalo 2 839 024,44 eura,“ potvrdilo tlačové oddelenie ministerstva školstva. Na stopercentné využitie má investor dostatok času, pretože prijímateľ dotáciu môže čerpať aj dva rozpočtové roky nasledujúce p

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.