13.11.2017, 00:00

Olympijský Pjongčang v kocke

Zoznámte sa s dejiskom februárových zimných olympijských hier 2018 v Južnej Kórei.

Olympiáda, olympijské hry. Snímka Flickr.com / Tamas Szafko
Zdroj: Flickr.com / Tamas Szafko

Termín zimných olympijských hier
9. – 25. februára 2018. Na rozdiel od praxe na predošlých zimných olympiádach sa niektoré súťaže rozbehnú už deň pred slávnostným otvorením hier. To sme doteraz poznali len pri letných hrách olympiád. V marci sa na olympijských športoviskách uskutočnia aj súťaže paralympijských hier pre zdravotne znevýhodnených športovcov.

Predpokladaná účasť
Organizátori odhadujú, že na ZOH 2018 sa zúčastní približne tritisíc športovcov z 90 krajín.

Počet medailových disciplín
Rekordných 102, čo je nárast o štyri disciplíny v porovnaní s predchádzajúcimi ZOH 2014 v ruskom Soči.

Koncept hier
Organizátori hovoria o najkompaktnejších zimných hrách v histórii. Centrá dvoch klastrov – horského so „srdcom“ v Alpensii a prímorského, tvoreného mestom Gangneung – delí len zhruba 40 minút jazdy autom po diaľnici. V 300-tisícovom Gangneungu sa uskutočnia všetky halové súťaže na ľade a v oveľa menšom Pjongčangu takmer všetky súťaže na snehu. Z jednej, respektíve z druhej olympijskej dediny sa športovci na svoje športoviská majú prepraviť do 15 minút. Výnimky predstavujú len dve excentricky položené horské športoviská – snehový park Bokwang pre freestylové disciplíny snoubordingu a akrobatického lyžovania a alpské centrum Džeongseon pre kĺzavé disciplíny zjazdového lyžovania. Tam má preprava trvať okolo 50 minút.

Najväčší štadión bude dočasný
Najväčšiu divácku kapacitu – 35-tisíc miest – bude mať olympijský štadión v Pjongčangu, na ktorom sa uskutočnia otvárací aj záverečný ceremoniál plus všetky medailové ceremoniály. Stavba v tvare päťuholníka je však dočasná, po marcovej paralympiáde tribúny demontujú a plochu splanírujú.

Tretie ZOH v Ázii
Na ázijskom kontinente sa doteraz ZOH uskutočnili len dvakrát. Oba razy to bolo v Japonsku – v Sappore 1972 a v Nagane 1998. Olympijský oheň však v Kórejskej republike vítajú už druhý raz. V roku 1988 metropola krajiny Soul hostila veľmi úspešné letné hry. Po sérii bo

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.