Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.11.2017, 00:00

Aféra Wiggins sa uzavrela. Máme veriť na zázraky?

Aféry s dopingom sa postupne zametajú pod koberec.

Aféra Wiggins sa uzavrela. Máme veriť na zázraky?
Zdroj: TASR

Vyhral päť zlatých medailí na olympijských hrách, doma má dúhový dres svetového šampióna, ale aj ten žltý z Tour de France. Posledný rok bol cyklista Bradley Wiggins v centre pozornosti kvôli vyšetrovaniu tajomného balíčka, ktorý ho spojil s dopingom. Aféru sám označil za peklo na zemi a hon na čarodejnice. Minulú stredu pre nedostatok dôkazov skončil.
„Posledné, čo poviem ľuďom, ktorí neveria v cyklistiku, cynikom a skeptikom, je: Je mi ľúto. Je mi ľúto, že nemôžete mať veľké sny. Je mi ľúto, že neveríte na zázraky.“ Tieto slová majú v tejto chvíli dvanásť rokov. Povedal ich istý Lance Armstrong stojaci v žltom tričku na Elyzejských poliach po svojom siedmom víťazstve na Tour de France. Hordy športových fanúšikov aj z mimocyklistickej bubliny v tento veľký zázrak verili. Márne.

Sú to práve slová cyklistického Vlka z Wall Street, ktoré sa mi zakaždým vynárajú, keď britský tím Sky začne obhajovať svoju aféru spojenú s ďalším víťazom turné – Bradleym Wigginsom a jeho výnimkou z liečby. Nie, „nebeská“ stajňa nezažívala na začiatku tohto roku najlepšie časy. Viac ako o ich úspechoch na cestách sa hovorilo o kauze, ktorá sa začala skutočne invazívne.

Veľa kriku pre nič?
Mesiac po ukončení olympijských hier v Riu ukradla hackerská skupina Fancy Bears dokumenty obsahujúce informácie o liečebných výnimkách 25 športovcov. Bol medzi nimi aj Bradley Wiggins – najčerstvejší britský olympionik a víťaz Tour de France. Muž, ktorý sa stal styčným bodom vzostupu britskej cyklistiky posledných rokov.

Veľa kriku pre nič, hlásali titulky zaoberajúce sa aférou.

Že v prípade „Wiggins“ ide o otvorenie Pandorinej skrinky, ktorá mala zostať zabudnutá kdesi hlboko v Mariánskej priekope. Namiesto toho na rok rozvírila vody cyklistického oceánu, ale teraz sa zasa upokojili.

Minulú stredu po viac ako 12 mesiacoch Britská antidopingová agentúra bez vyhlásenia akéhokoľvek rozsudku uzavrela svoj prípad. „Všetko to boli len špekulácie a na tých celé prípady postavili. Pre športovcov je najhoršia vec na svete, keď je obvinený z akéhokoľvek dopingu. Nič horšie zažiť nemôžete,“ hovorí 37-ročný Brit.

On sám tak ďalej zostáva bez poškvrnenia a môže sa smelo venovať svojej novej kariére – veslárstvu. V decembri sa dokonca zúčastní na národných majstrovstvách vo veslovaní na trenažéroch. Ako keby žiadna aféra neexistovala.

Le

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.