Úspešný reparát Slovákov na pôde outsidera

09.06.2005, 00:00

Slovenská futbalová reprezentácia zložila po prehre v Portugalsku (0:2) úspešný reparát v Luxembursku, keď na pôde posledného mužstva 3. kvalifikačnej skupiny suverénne zvíťazila 4:0. Zverenci trénera Dušana Galisa si po povinnom víťazstve naďalej udžujú druhé miesto, ktoré im zabezpečuje minimálne barážové stretnutie o postup na majstrovstvá sveta 2006 v Nemecku. Tri body si s odrenými ušami na pôde Estónska vybojoval aj líder z Portugalska po najtesnejšom víťazstve 1:0.
Slovenskí reprezentanti do bodky splnili predzápasové predsavzatia a o osude stretnutia rozhodli už v úvode zápasu. Skóre stretnutia otvoril už v 5. minúte útočník FC Middlesbrough Szilárd Németh, ktorý využil chybu domáceho brankára. Už o jedenásť minút neskôr priniesol defenitívnu pohodu na kopačky Galisovho tímu druhý presný zásah "norimberského fantóma" Mareka Mintála. Zásluhou výborného vstupu do stretnutia si slovenskí reprezentanti poradili s outsiderom skupiny jednoduchšie, než v domácom stretnutí v Bratislave, kde museli otáčať nepriaznivý vývoj stretnutia. Po druhom góle bez väčších problémov diktovali tempo hry a vytvárali si ďalšie dobré príležitosti. Ďalší gól sa hosťujúcemu mužstvu podarilo streliť v 54. minúte, keď krásnu kombináciu zakončoval Kisel do prázdnej luxemburskej bránky. Pohodu na našich kopačkách demonštroval aj striedajúci Reiter, ktorý krásnym volejom rozvlnil sieť Oberweisovej bránky. Napriek ďalším solídnym príležitostiam sa už skóre stretnutia nemenilo. Luxemburčania sa počas celého zápasu prakticky nedostali k vážnejšej šanci, keď Slováci ich útoky likvidovali v strede poľa, ich jedinú sľubnú príležitosť v 77. minúte premrhal Ch. Leweck.
Portugalská futbalová reprezentácia zvíťazila v Tallinne nad domácim Estónskom gólom Cristiana Ronalda z 33. minúty 1:0. Vicemajstri Európy majú po ôsmich stretnutiach na svojom konte 20 bodov a bezpečne vedú tabuľku pred Slovenskom a Ruskom. Zverenci brazílskeho trénera Luiza Felipe Scolariho sa však o víťazstvo strachovali až do posledných sekúnd stretnutia, keďže domáci mali niekoľko príležitostí na vyrovnanie.

3. skupina:
Luxembursko - Slovensko 0:4 (0:2)
Góly:
5. Németh, 16. Mintál, 54. Kisel, 60. Reiter, rozhodovali: Styles - East, Pike (všetci Angl.), 4000 divákov.
Luxembursko: Oberweis - Lang, Reiter, Strasser, Remy - Federspiel (62. Sabotic), Heinz (22. Pace, 89. Dürrer), Hoffmann, Collette - Ch. Leweck, A. Leweck
Slovensko: Čontofalský - Petráš (57. Reiter), Hanek, Varga - Kisel, Karhan, Hlinka (46. Sninský), Had (46. Slovák) - Mintál - Németh, Vittek
Ďalšie výsledky: Estónsko - Portugalsko 0:1 (0:1)
, góly: 33. C. Ronaldo, Lotyšsko - Lichtenštajnsko 1:0 (1:0), Gól: 16. Bleidelis.