Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.12.2017, 09:19 Aktualizované dňa 13.12.2017 o 10:05

Štvornásobný víťaz Tour de France mal počas Vuelty pozitívny dopingový test

Jednému z najúspešnejších cyklistov súčasnosti zistili dvojnásobne zvýšenú hladinu salbutamolu.

Štvornásobný víťaz Tour de France mal počas Vuelty pozitívny dopingový test
Zdroj: TASR/AP

Britský cyklista Chris Froome mal počas Vuelty pozitívny dopingový test. Celkovému víťazovi podujatia a štvornásobnému šampiónovi Tour de France zistili dvojnásobne zvýšenú koncentráciu salbutamolu, ktorý sa používa na liečbu astmy. Medzinárodná cyklistická únia (UCI) požiadala Froomea o vysvetlenie a zatiaľ ho nesuspendovala.

Vo vzorke moču rodáka z Kene, ktorú odobrali 7. septembra, objavili 2000 nanogramov salbutamolu. Maximálna povolená hranica je 1000 nanogramov. Podľa vedenia jeho tímu Sky mal Froome počas záverečného týždňa Vuelty príznaky astmy, preto užil väčšie množstvo salbutamolu.

"UCI má plné právo na to, aby skúmala a analyzovala výsledky dopingových testov. Jej predstaviteľom poskytnem všetky potrebné informácie, ktoré budú odo mňa žiadať. Je všeobecne známe, že mám astmu a dobre viem, aké sú pravidlá UCI. Na liečbu symptómov môjho ochorenia používam inhalátor. Je mi jasné, že ma budú testovať vždy, keď mám na významných pretekoch sebe žlté tričko pre vedúceho pretekára," uviedol Froome vo svojom vyhlásení, ktoré sprostredkovala agentúra AP. Brit triumfoval na Vuelte prvýkrát v kariére dva mesiace po tom, ako po štvrtý raz nenašiel premožiteľa na Tour.

Froome vyhral Tour de France aj v roku 2017:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.