Petra Vlhová dosiahla pódium. V prvom obrovskom slalome sezóny skončila tretia

23.10.2021, 14:18
redredTASRTASR
Otváraciu disciplínu svetového pohára vyhrala američanka Mikaela Shiffrinová. Druhá skončila švajčiarka Lara Gutová-Behramiová.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová vstúpila v sobotu do novej sezóny Svetového pohára tretím miestom v obrovskom slalome. V rakúskom Söldene vyhrala Američanka Mikaela Shiffrinová, svoju veľkú súperku zdolala o 1,30 sekundy. Druhá skončila Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová (0,14 sekundy).

Optimálne podmienky a čistota techniky

Vlhová dosiahla už 45. pódiové umiestnenie v pretekoch Svetového pohára, z toho 20-krát vyhrala. To sa práve v sobotu 70-krát v kariére podarilo Shiffrinovej a na rekordnú krajanku Lindsey Vonnovú jej chýba rovný tucet triumfov.

Preteky odštartovali za optimálnych slnečných podmienok a na trati, ktorú americký tréner "našil" na čistý a vyvážený štýl svojej zverenky Mikaely Shiffrinovej.

A najúspešnejšia pretekárka epochy s číslom jeden naozaj určila súťažné parametre, išla bez viditeľného zaváhania, kým nasledujúce talianske súperky robili chyby a víťazka malého glóbusu Marta Bassinová dokonca vypadla.

Až Gutová-Behramiová, ktorá tiež vyznáva čistotu techniky, šla so Shiffrinovou takmer identickú jazdu na oboch medzičasoch, v cieli mala 2 stotiny navrch.

Priebeh jázd Vlhovej

Petra Vlhová vyrazila so sedmičkou na kombinéze a spravila v prejazde do strmej časti chybu, ktorú však bleskovo skorigovala. Pomerne veľa, až 25 stotín, stratila už v úvode, kde nemohla naplno uplatniť svoju silu a agresivitu, to sa jej čiastočne podarilo až v druhej časti svahu.

Na priebežné pódium to nestačilo, mala ho však na šiestej pozícii vo výhľade 27 stotín.

Slovenská zjazdárka sa do druhej jazdy pustila razantne a na prvom medzičase bola v ohromnom predstihu. Hoci ani v ďalších úsekoch výrazne nechybovala, postupne náskok strácala, aj pod vplyvom difúzneho svetla a zhoršujúceho sa povrchu.

To sa potvrdilo aj v jazdách domácich spolufavoritiek a pred jazdami dvoch suveréniek mala Slovenka isté stupne víťaziek. Obe hviezdy prvého kola svoje pozície nepustili, akurát si ich po dramatickom priebehu vymenili a Shiffrinová slávila úctyhodné jubileum.

Vo veku 26 rokov má Vlhovej vrstovníčka ešte množstvo perspektív, napríklad absolútny rekord Švéda Ingemara Stenmarka (86 víťazstiev v pretekoch Svetového pohára).

01 - Modified: 2021-05-03 19:56:52 - Feat.: 0 - Title: Kráľovnú bielych svahov Vlhovú povedie Švajčiar 02 - Modified: 2021-10-23 09:12:43 - Feat.: 0 - Title: Petra Vlhová je v prvom kole obrovského slalomu napokon šiesta 03 - Modified: 2021-10-23 12:21:26 - Feat.: 0 - Title: Fantastický úspech Petry Vlhovej: V prvých pretekoch sezóny obsadila tretie miesto
01 - Modified: 2024-01-20 15:39:42 - Feat.: - Title: Pre Petru Vlhovú sa po strašidelnom páde sezóna skončila. Vyšetrenie v nemocnici odhalilo poškodené väzy v kolene 02 - Modified: 2024-01-20 09:38:48 - Feat.: - Title: Hrôzostrašný pád Petry Vlhovej. Z obrovského slalomu v Jasnej ju musel brať vrtuľník 03 - Modified: 2023-12-28 14:57:32 - Feat.: - Title: Vlhová: Lyže nerobili to, na čo som zvyknutá. V polovici trate som chcela zastaviť, bolo to niečo hrozné 04 - Modified: 2023-12-28 14:01:35 - Feat.: - Title: Skvelé druhé kolo Petry Vlhovej, po výbornom výkone poskočila v obrovskom slalome až o 11 miest 05 - Modified: 2023-12-28 09:56:41 - Feat.: - Title: Vlhovej po prvom kole obrovského slalomu patrí 11. miesto, viedla Shiffrinová
19. apríl 2024 02:30