Hantuchová a Hrbatý potvrdili úlohy favoritov

31.05.2006, 00:00

Obaja slovenskí tenisti, ktorí sa včera predstavili v 1. kole grandslamového turnaja Roland Garros v Paríži (celková dotácia 14,3 mil. eur), vo svojich zápasoch nezaváhali. Daniela Hantuchová si poradila so Španielkou Lourdes Dominguezovou-Linovou hladko v dvoch setoch 6:1, 6:4, a v mužskom pavúku Dominik Hrbatý zdolal argentínskeho kvalifikanta Sergia Roitmana, hoci až po náročnom, takmer trojhodinovom boji 6:4, 6:2, 3:6, 2:6, 6:3. V druhom kole sa tak predstavia traja Slováci, keďže už v pondelok si zabezpečila postup aj nádejná Jarmila Gajdošová.

Hantuchová bez problémov
Slovenská ženská jednotka nemala so svojou súperkou veľa práce. Po hladko vyhratom prvom sete musela síce pätnásta nasadená hráčka v druhom dejstve trochu zabojovať, no za vyrovnaného stavu 4:4 dokázala opäť preraziť súperkino podanie a následne doviesť duel do víťazného konca. "Som veľmi šťastná, že som zdolala nepríjemnú Španielku. Vedela som, že je behavou hráčkou a antukovou špecialistkou. V prvom sete som podala veľmi dobrý, prakticky bezchybný výkon, v druhom sete síce Španielke vyšlo pár stopbalov, ale napokon som ju aktívnejšou hrou zdolala," tešila sa rodáčka z Popradu, ktorú v ďalšom kole čaká víťazka súboja Camerinová (Tal.) -- Gaggliardiová (Švajč.).
Hrbatý sa na rozdiel od Hantuchovej viac natrápil. Argentínčan kládol dlho tuhý odpor (zápas trval 164 minút). Dvadsaťosemročný Bratislavčan vďaka agresívnejšej hre získal pomerne rýchlo úvodné dva sety, no v ďalších dvoch aj pre väčší počet nevynútených chýb ťahal za kratší koniec. V rozhodujúcom piatom dejstve však nasadený Slovák (22.) prelomil súperovo podanie na 5:3 a následne už pri svojom servise nezaváhal. "Bol to dobrý antukový zápas. V úvode som výborne podával, no po prehratých dvoch setoch sa Argentínčan uvoľnil a celkovo zlepšil svoju hru. V rozhodujúcom sete som sa však dokázal skoncentrovať, brejknúť súpera a zvíťaziť," povedal Hrbatý, ktorý pri svojej desiatej účasti v Paríži postúpil už po siedmy raz do 2. kola (jeho vrcholom je semifinále z roku 1999). Jediný slovenský zástupca v mužskej dvojhre sa teraz stretne s chorvátskym dlháňom Ivom Karlovičom.

Nadal prepísal tabuľky
V Paríži vošiel do tenisovej histórie španielsky mladík Rafael Nadal. Obhajca titulu na Roland Garros zdolal v 1. kole Švéda Söderlinga 6:2, 7:5, 6:1, čo bol jeho 54. víťazný zápas na antuke v neprerušenom slede. Devätnásťročný talent týmto výkonom vymazal z rekordných zápisov Argentínčana Guillerma Vilasa, ktorý v roku 1977 vyhral na pomalom povrchu 53 stretnutí. "Je to pre mňa výnimočná chvíľa. Som rád, že som dosiahol také skvelé číslo," komentoval Nadal.

Najzaujímavejšie výsledky 1. kola turnaja Roland Garros -- dvojhra mužov: HRBATÝ (22-SR) -- Roitman (Arg.) 6:4, 6:2, 3:6, 2:6, 6:3, Ljubičič (4-Chorv.) -- Berlocq (Arg.) 6:2, 6:0, 6:3, Karlovič (Chorv.) -- Patience (Fr.) 7:6 (6), 7:6 (1), 7:6 (10), Baghdatis (19-Cypr.) -- Portas (Šp.) 6:4, 6:4, 6:7 (5), 6:1, dvojhra žien: HANTUCHOVÁ (15-SR) -- Dominguezová-Linová (Šp.) 6:1, 6:4, Jie Ženg (Čína) -- Golovinová (23-Fr.) 6:3, 7:6 (5), Hingisová (12-Švajč.) -- Raymondová (USA) 6:2, 6:2, Heninová-Hardennová (5-Belg.) -- Aniová (Est.) 6:3, 6:0, Morigamiová (Jap.) -- Petrovová (3-Rus.) 6:2, 6:2. Dnešný program -- 2. kolo ženskej dvojhry: GAJDOŠOVÁ (SR) -- Schnyderová (7-Švajč.)

21. máj 2024 11:42