Suverénny triumf Švédky Pärsonovej

13.02.2003, 23:00

Suverénnou majsterkou sveta v obrovskom slalome sa včera vo švajčiarskom St. Moritzi stala švédska zjazdárka Anja Pärsonová. Rodáčka z Tärnaby, odkiaľ pochádza aj bývalý slalomársky fenomén Ingemar Stenmark, nadelila druhej Talianke Denise Karbonovej výraznú stratu 1,55 s, tretie miesto s odstupom ďalších 24 stotín obsadila Kanaďanka Allison Forsythová (+1,79). Dvadsaťjedenročná Pärsonová získala zo svetového šampionátu už druhú zlatú medailu, keď prvýkrát triumfovala na MS pred dvomi rokmi v St. Antone v špeciálnom slalome. "Bola to jedna z mojich životných jázd, diváci boli fantastickí, ďakujem im za podporu. Snažila som sa ísť naplno v oboch kolách, na dobre pripravenej trati som nemala takmer žiadne problémy. V Sankt Moritzi chcem ešte raz vyhrať. Dnes svoj úspech určite oslávim, zajtra si oddýchnem a v sobotu pôjdem opäť naostro," povedala v cieli šťastná víťazka, ktorá je najvážnejšou kandidátkou aj na víťazstvo v zajtrajšom slalome. V priebežnom poradí SP totiž figuruje pred Pärsonovou v tejto disciplíne iba Janica Kosteličová, ktorú vo Švajčiarsku sužujú viaceré zdravotné problémy. Tie jej aj včera znemožnili stopercentný výkon, keď sa na štart postavila so zranením kolenom a navyše si v druhom kole bolestivo narazila rameno. Týmito zraneniami poznamenaný výkon stačil trojnásobnej olympijskej víťazke iba na 13. miesto a o jej štarte v zajtrajších pretekoch rozhodne lekár. Obrovskú radosť zo striebra mala aj Karbonová, ktorá získala pre krajinu z Apeninského polostrova na prebiehajúcom šampionáte prvú medailu. "Je to môj najväčší úspech, ani neviem, čo mám povedať. Išlo sa mi výborne, najmä druhá jazda mala svetové parametre. V závere som už trochu nevládala, ale na medailu to stačilo," konštatovala dvadsaťdvaročná Talianka, ktorá sa vo Svetovom pohári dokázala prepracovať na stupne víťazov iba jediný raz v kariére. Zisk medaily sa nedal očakávať ani od bronzovej Forsythovej. "Dva týždne som sa tvrdo pripravovala a moje úsilie prinieslo napokon svoje ovocie," povedala Kanaďanka. "Zlaté" očakávanie domácich fanúšikov nenaplnila obhajkyňa prvenstva zo St. Antonu, Švajčiarka Sonja Nefová, ktorá po nehode prišla v druhom kole o jednu z palíc a skončila až ôsma. V pretekoch opäť nepresvedčili slovenské reprezentantky, najlepšia zo Sloveniek Zuzana Smerčiaková (+13,44) obsadila medzi 51 klasifikovanými až 41. priečku a ešte o tri miesta horšie dopadla Kristína Repčinová (+14,92). Ďalšie dve pretekárky zo slovenského kvarteta Ľubica Lopušná a Jana Štaffenová vypadli už v 1. kole. Program MS pokračuje po dnešnom dni voľna zajtrajším slalomom žien, v nedeľu šampionát vyvrcholí rovnakou disciplínou mužov (10/13. hod).
VÝSLEDKY
Obrovský slalom žien: 1. Pärsonová (Švéd.) 2:30,97, 2. Karbonová (Tal.) +1,55, 3. Forsythová (Kan.) +1,79, 4. Dorfmeisterová (Rak.) +1,86, 5. Mazeová (Slov.) +2,06, 6. Putzerová (Tal.) +2,13,... 41. SMERČIAKOVÁ +13,44, 44. REPČINOVÁ +14,92, LOPUŠNÁ a ŠTAFFENOVÁ (všetky SR) nedokončili.