Európska lavína na bránku Floridy

19.10.2005, 00:00
HNHNTASRTASR

Z piatich slovenských hokejistov sa v noci na utorok v ďalšej sérii zápasov NHL presadil iba Marcel Hossa. Krídelník NY Rangers v závere prvej tretiny poslal puk na debutový gólový zásah ruského nováčika Fiodora Tjutina. Newyorskí jazdci vyhrali nad Floridou 4:0 najmä vďaka českej légii. Martin Ručinský rozbehol prvé tri góly, dve prihrávky si pripísal Martin Straka, jednu Michal Rozsíval, dva góly dal Jaromír Jágr a jeden, svoj premiérový v NHL, Petr Průcha. Bol to dokonalý triumf Európy nad uznávanou brankárskou ikonou Kanady Robertom Luongom. Korčuliari zo starého kontinentu si proti nemu rozdelili 11 zaznamenaných kanadských bodov a za ich chrbtom dosiahol svoj prvý čistý štít kariéry Henrik Lundqvist. Dvadsaťtriročný švédsky brankár, ktorý zaskakuje za zraneného Kevina Weekesa, aj vo svojom treťom zápase kariéry dotiahol tím k víťazstvu a celkovo za 180 minút inkasoval len 2 góly.
Prvej výhry na klzisku súpera sa dočkali kojoti z Phoenixu. Tím trénera Wayna Gretzkeho v zostave so slovenským reprezentantom Ladislavom Nagyom si odniesol tri body z ľadu trápiaceho sa Calgary, keď za víťazstvo 2:0 môžu ďakovať najmä nestarnúcemu brankárovi Curtisovi Josephovi. Tridsaťosemročný Kanaďan pochytal všetkých 25 striel Flames a zaznamenal svoj 44. shutout v kariére. Víťazný gól strelil v 48. minúte bojovník Mike Ricci, ktorý nastúpil prvýkrát po trojzápasovej prestávke zavinenej zranením nosa, triumf hostí pečatil v záverečných sekundách gólom do prázdnej bránky Boyd Devereaux.
NHL
Výsledky:
NY Rangers -- Florida 4:0 (Marcel Hossa 0+1), Detroit -- San Jose 3:2, Calgary -- Phoenix 0:2.

13. máj 2024 10:08