V belehradskom pekle postup Artmedie

24.08.2005, 00:00
Futbalisti Artmedie Bratislava zvíťazili včera v odvete 3. predkola Ligy majstrov nad Partizanom Belehrad po jedenástkovom rozstrele a postúpili tak do hlavnej časti tejto najprestížnejšej súťaže.

Futbalisti Artmedie Bratislava zvíťazili včera v odvete 3. predkola Ligy majstrov nad Partizanom Belehrad po jedenástkovom rozstrele a postúpili tak do hlavnej časti tejto najprestížnejšej súťaže. V pekelnej atmosfére vypredaného 32-tisícového štadióna premenil rozhodujúci pokutový kop Ďurica. Zverenci trénera Vladimíra Weissa napodobnili úspech 1. FC Košice, ktoré sa v hlavnej fáze LM predstavili v sezóne 1997/98. Za postup do hlavnej časti LM zinkasuje Artmedia 3,57 mil. eur.
Bratislavská Artmedia nastúpila aj s uzdraveným stopérom Ďuricom, ktorého v posledných dňoch trápilo zranenie členka. Domáce mužstvo začalo aktívne a už v úvodnej desaťminútovke pohrozili náznakom šance Boya a Lomič. Prvé ťažké chvíle pre Weissov výber prišli v druhej štvrťhodine, keď najskôr Boya napálil z hranice šestnástky iba svojho spoluhráča a vzápätí Odita v dobrej pozícii nemieril presne. Kamerunský útočník mohol roztlieskať vypredaný štadión aj v 22. min., Čobej však jeho strelu reflexívne vyrazil. O päť minút sa po dlhom čase dostala do súperovej šestnástky aj Artmedia, ale Kozákov pokus brankára domácich vážne neohrozil. V 32. min. predviedol pekné sólo Vukčevič, po skvelom slalome našiel Tomiča, ktorý strelou z voleja minul Čobejovu bránku. Partizan pokračoval vo veľkom tlaku aj v ďalších minútach, z diaľky mierili nepresne Vukčevič, Boya a Brnovič. V závere prvého polčasu zaujala nastrelená ruka Bednára, rozhodca jeho zákrok v šestnástke ako nedovolený neposúdil.
Po zmene strán spálil obrovskú šancu Tomič, ktorý sám pred bránkou trafil iba ľavé koleno vybiehajúceho Čobeja. Z následného rohového kopu mieril Vukčevič z piatich metrov nad brvno slovenskej svätyne. Na druhej strane si brankár Kralj bez problémov poradil s priamym kopom Fodreka. Narastajúci tlak domácich sa tréner Weiss snažil eliminovať striedaním a namiesto Tchuřa poslal na trávnik Staňa. Ďalšia skvelá príležitosť Belehradu prišla po strele Boyu, jeho pokus však Čobej zázračne vytlačil. Gólman hostí sa zaskvel aj v 70. min., keď vyrazil delovku Vukčeviča. Pred dobiehajúcim Boyom zachránil v poslednom okamihu Ďurica. Z protiútoku sa mohol presadiť Halenár, jeho strelu Kralj s námahou vytlačil na roh. Srbský majster pokračoval v obrovskom tlaku aj v záverečnej štvrťhodine, Artmedia sa pred lavínovými útokmi neraz zachraňovala len bezhlavým odkopávaním lopty. Partizan mohol o svojom postupe rozhodnúť v 85. min., keď Čobejovi vypadla lopta, no nabiehajúci Grubešič trafil iba do brvna. Stretnutie tak pokračovalo predĺžením, na ktorého začiatku mohol šokovať domácich Halenár. Útočník Artmedie využil nedorozumenie v domácej obrane, mal pred sebou prázdnu bránku, ale po kľučke na obrancu trafil iba vracajúceho sa Kralja. V samotnom závere predĺženia mal gól na kopačke Boya, ale keď trafil iba hosťujúceho gólmana, muselo sa rozhodnúť v jedenástkach. V nich viedli domáci po nevydarených pokusoch Kozáka a Gomesa 3:2, ale najlepší hráč zápasu Čobej následne vyrazil strely Boyu a Brnoviča, a z historického postupu sa mohla tešiť Artmedia.

Odveta 3. predkola: Partizan - Artmedia 0:0 (0:0, 0:0) na jedenástky:
3:4, penalty: Fodrek 0:1, Nadj 1:1, Kozák - Kralj vyrazil, Mirkovič - žrď, Halenár 1:2, Bajič 2:2, Gomes nad, Vukčevič 3:2, Debnár 3:3, Boya - Čobej vyrazil, Ďurica - 3:4, Brnovič - Čobej vyrazil, rozhodoval: Bennett (Angl.), 32-tis. divákov (vypredané), prvý zápas: 0:0, postupuje Artmedia
Partizan: Kralj - Djordjevič, Emeghara, Mirkovič, Lomič (106. Bajič) - Brnovič, Nadj - Boya, Tomič (77. Grubešič), Vukčevič - Odita (69. Radovič)
Artmedia: Čobej - Burák (111. Mikulič), Debnár, J. Ďurica, Tchuř - Petráš, Borbély, Kozák, Fodrek - Vaščák (95. Gomes), Halenár

Peter Petráš z Artmedie Bratislava (vľavo) bojuje o loptu s Oditom Obiorom z Partizanu Belehrad (vľavo) v odvetnom zápase tretieho predkola prestížnej Ligy majstrov vo futbale 23. augusta 2005 Belehrade. Snímka TASR AP

Blažej Vaščák z Artmedie (upprostred) bojuje o loptu s Albertom Nadjom z Partizanu (vľavo). Snímka TASR AP

Blažej Vaščák z Artmedie (uprostred) padá na trávnik po súboji o loptu s Markom Lomičom z Partizanu (vľavo). Snímka TASR AP

19. apríl 2024 07:38