Na Giro d´Italia sa cyklisti testovali pred Tour de France

30.05.2006, 00:00
Víťaz podujatia na švajčiarskych a talianskych cestách, domáci Ivan Basso v službách dánskeho Team CSC, zarobil pre svoj tím za celkové víťazstvo takmer dva milióny korún.

Hegemóniu ostatných desiatich rokov sa nepodarilo narušiť ani na 89. ročníku cyklistických pretekov Giro d´Italia. Opäť vyhral domáci jazdec, tentoraz Ivan Basso. Cudzinec vyhral naposledy v roku 1996, bol ním Rus Pavel Tonkov, ktorý, mimochodom, má na svojom konte aj prvenstvo na našich pretekoch Okolo Slovenska z roku 1989 ešte v drese bývalého Sovietskeho zväzu. Bassov náskok pred druhým mužom v konečnom poradí deväť minút a osemnásť sekúnd je spoločne s náskokom legendy Fausta Coppiho z roku 1952 štvrtý najvyšší v histórii Gira. Dvadsaťosemročný líder dánskeho zoskupenia Team CSC potvrdil, že bude jedným z vážnych kandidátov na úspech v najprestížnejších etapových pretekoch sveta Tour de France (1. júla -- 23. júla), kde v minulých rokoch obsadil tretie a druhé miesto -- vždy vyhral Američan Lance Armstrong, ktorý vlani po siedmom triumfe skončil s kariérou a venuje sa najnovšie aj automobilovému športu. V dobrom svetle pred Tour sa ukázali aj Talian Gilberto Simoni, Španiel Jose Emanuel Gutierrez či Nemec Jan Ullrich.
"Nečakajú ma žiadne veľké oslavy. Blíži sa Tour. Viem, že ružový dres z Gira nie je to isté ako žltý na Tour, som však pripravený zvládnuť oboje. Nehovorím, že idem Tour vyhrať, ale pokúsim sa o to," povedal na margo svojho triumfu rodák z Gallarate.
Basso si tak v Taliansku ešte viac zvýšil svoju popularitu. Ale na belgických a talianskych cestách nešlo iba o to. V profesionálnom športe ide aj o obrovské peniaze. A o mohutný prírastok do klubovej pokladnice sa zaslúžil práve Basso. "Všetky získané prémie idú na kopu, o ich rozdelení potom rozhoduje líder tímu spolu so športovým riaditeľom," priblížil nám zákulisie delenia výhier jeden z dvojice českých jazdcov, ktorá absolvovala Giro, Pavel Padrnos (Discoverry Channel).
Za celkové víťazstvo dostane Basso od organizátorov 50 000 eur, čiže 1 887 900 korún. Za víťazstvá v štyroch etapách inkasoval po 10 795 eur, za dve druhé miesta po 5 400 eur, spolu za účasť na stupni etapových víťazov 53 185 eur, čo je 2 008 159 korún, teda celkove 3 896 059. To ešte nerátame prémie za umiestenia v pridružených súťažiach, v ktorých tiež figuroval v popredí a za ďalšie umiestenia mimo pódia. Skromne si pripomeňme, že víťaz tohtoročných pretekov Okolo Slovenska zinkasuje 1200 eur, a za každú víťaznú etapu dostane 380 eur. Ak by teda niekto na Slovensku zopakoval umiestenia Bassa (celkové prvenstvo, víťazstvá v štyroch etapách, dvakrát druhé miesto), zarobil by nie takmer štyri milióny korún, ale len 3 110 eur, teda 117 427 korún.