Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2018, 00:00

Barca a Real prišli o dominanciu

Španielske giganty si z vyše miliardového balíka za predaj TV práv rozdelili 23 percent. Pritom ešte pred dvoma rokmi to bola takmer polovica.

Príjmy španielskej La Ligy z predaja televíznych práv sa za posledné dve sezóny zvýšili o pol miliardy eur. Real Madrid a Barcelona z nárastu vyťažili najmenej.
Zdroj: Reuters

Pred dvoma rokmi sa v španielskom futbale schyľovalo k štrajku kvôli nespravodlivému pomeru prerozdeľovania príjmov z predaja televíznych práv. Veľkokluby FC Barcelona a Real Madrid naplno využívali individuálny predaj, z ktorého získavali každoročne po 140 miliónov eur. A zvyšných 18 tímov najvyššej súťaže si ešte za sezónu 2015/2016 delilo priemerne o sto miliónov menej. S príchodom nového šéfa súťaže Javiera Tebasa prišlo k zmene, skončil individuálny predaj a práva sa predávali centralizovane a rozdeľovali sa spravodlivejšie. Výsledok? Kým Barcelona a Real zostali na tom zhruba rovnako, ostatným klubom sa príjem z TV práv zvýšil priemerne o takmer 20 miliónov eur. „La Liga sa vysiela cez 84 televíznych operátorov a je uzatvorených 60 zmlúv. Na ďalší trojročný cyklus ich má byť až 84. To spôsobuje výrazné zvýšenie hodnoty súťaže,“ tvrdí pre HN Jonás Vallina, španielsky športový právnik a futbalový manažér.

Rozdiely sa zmenšujú
Začiatkom mesiaca La Liga zverejnila presné sumy, ktoré kluby získajú z televíznych práv za sezónu 2016/2017. Tá bola prvou, odkedy prišlo k novému centralizovanému predaju. Barcelona s „bielym baletom“ síce získali najvyšší podiel – 146,2, respektíve 140,1 milióna eur – no rozdiel medzi nimi a zvyškom súťaže sa výrazne zmenšil. „Pre menšie kluby to znamená, že môžu oslovovať s ponukami kvalitnejších futbalistov, ktorí boli doteraz pre nich nedostupní. Ten nárast je v mnohých tímoch viditeľný,“ hovorí Jozef Tokoš, športový analytik a futbalový manažér. Ako príklad uvádza Athletic Bilbao: pred šiestimi rokmi získalo z predaja televíznych práv 17 miliónov eur, za minulú sezónu to bolo už 71 miliónov. „Spravodlivejšie prerozdelenie peňazí môže tiež znamenať, že aj športovo sa budú

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.