Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.01.2018, 00:00

Liga národov: žreb nám určil Česko

V úvodnom ročníku novej medzinárodnej súťaže narazí Slovensko okrem nášho západného suseda aj na východného – Ukrajinu.

Päť rokov prešlo odvtedy, čo sa bývalý prezident Európskej futbalovej únie Michel Platini po prvýkrát zmienil o vytvorení novej súťaže. A včera prišlo v súvislosti s Ligou národov k ďalšiemu významnému kroku – žrebovaniu skupín, pri ktorom spoznalo svojich súperov aj Slovensko. Tím trénera Jána Kozáka sa na jeseň tohto roku stretne v dvojzápasoch s výbermi Česka a Ukrajiny. Keďže Ligu národov čaká premiérový ročník, HN sa pozreli na štyri základné veci, ktoré by ste o novom projekte z dielne UEFA mali vedieť.

1. Väčší náboj, menej nudy
Jedným zo základných motívov vzniku Ligy národov bolo, že doterajšia forma priateľských zápasov strácala na atraktivite. Súťažný formát novej súťaže by to mal zmeniť. Slovensko začína vďaka vlaňajšiemu postaveniu v rebríčku v 2. lige. Prípadné víťazstvo v skupine zabezpečí reprezentácii postup medzi elitu – v nasledujúcom ročníku Ligy národov by tak mohla v zápasoch súperiť s veľmocami ako Anglicko, Španielsko či Nemecko. Na druhej strane, veľkou motiváciou hrať naplno od prvého do posledného zápasu je aj zabránenie možnému vypadnutiu z B-divízie. Lebo klesnúť do tretej výkonnostnej skupiny by nás dostalo na úroveň menej atraktívnych tímov ako sú Estónsko, Fínsko, Albánsko či Rumunsko.

2. Víťaz berie milión
S očakávanou vyššou atraktivitou zápasov súvisí aj finančná lukratívnosť súťaže. Slovenský futbalový zväz dostane len za účasť v Lige národov milión eur, za prípadné víťazstvo v skupine by získal ďalší milión. „Pre menšie a stredné zväzy je to zaujímavé. Z predaja televíznych práv na prípravný zápas by sme nikdy nezískali toľko prostriedkov,“ priznal pri vlaňajšom predstavova

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.