TASR/Giovanni Maria Pizzato

Vlhovej znovu ušlo pódium, triumfovala Švédka Hectorová

22.12.2021, 09:40
Na druhej priečke skončila s odstupom 35 stotín Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá si upevnila vedenie v celkovom poradí svetového pohára.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila piate miesto v stredajšom obrovskom slalome Svetového pohára. Vo francúzskom Courcheveli zaostala za víťaznou Švédkou Sarou Hectorovou o 1,24 sekundy.

Na druhej priečke skončila s odstupom 35 stotín Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá si upevnila vedenie v celkovom poradí SP, tretia bola Talianka Marta Bassinová (+0,60).

​Hectorová slávila druhé víťazstvo v pretekoch SP, predtým triumfovala ešte v decembri 2014 v obrovskom slalome v rakúskom Kühtai.

"Je to úžasné. Niečo neuveriteľné, sama som z toho prekvapená. Nemôžem tomu uveriť. Som hrdá na moje výkony tu vo Francúzsku," vyznala sa v cieli 29-ročná Švédka, ktorá v utorkovom prvom obrovskom slalome v Courcheveli skončila druhá za Shiffrinovou. O deň neskôr si s Američankou pozície vymenili.

Stredajšia súťaž bola náhradou za zrušené preteky v americkom Killingtone. Vlhová, ktorá skončila v prvom "obráku" v Courcheveli na štvrtom mieste, opäť otvorila preteky so štartovým číslom 1. Od úvodu si - až na menšie zaváhanie po prvom medzičase - držala líniu a nastavila konkurencieschopné medzičasy.

V zavretých bránach trochu viac tlačila na lyže a neskoro uvoľňovala oblúk, do dolnej časti však zobrala dobrú rýchlosť a po 1. kole sa zaradila na piatu pozíciu. Za vedúcou Hectorovou zaostávala o 59 stotín sekundy. Švédka bola od prvého medzičasu v zelených číslach a suverénnou jazdou sa dostala do vedenia.

Priebežne druhá bola domáca Tessa Worleyová (+0,11 s), tretia priečka patrila Shiffrinovej (+0,34). Líderka SP sa nevyhla zaváhaniam, na niektoré brány išla príliš priamo. Pred Vlhovú sa zaradila ešte Bassinová, ktorá bola štvrtá s mankom 0,39 s.

Dvadsaťšesťročná slovenská reprezentantka predviedla v 2. kole podobnú jazdu. Začala explozívne, držala si dobrú stopu, no v strmine mala mierne problémy. Stále sa však pohybovala v zelených číslach a v cieli predstihla dovtedy vedúcu Poľku Maryna Gasienica-Danielovú o 12 stotín. Následne ju Bassinová prekonala o 0,64 s a potom išla do vedenia aj Shiffrinová.

Američanka riskovala, predviedla agresívnu jazdu, ale opäť aj s chybami. Dala tak šancu konkurentkám. Worleyová tlak domáceho prostredia neuniesla a klesla o tri priečky, Hectorová si však udržala pevné nervy, predviedla parádnu jazdu na hranici rizika a dočkala sa po siedmich rokoch vytúženého triumfu.

Pretekárky sa po Vianociach presunú do rakúskeho Lienzu, kde ich čaká obrovský slalom (28. decembra) a slalom (29. decembra).

01 - Modified: 2024-01-20 15:39:42 - Feat.: - Title: Pre Petru Vlhovú sa po strašidelnom páde sezóna skončila. Vyšetrenie v nemocnici odhalilo poškodené väzy v kolene 02 - Modified: 2024-01-20 09:38:48 - Feat.: - Title: Hrôzostrašný pád Petry Vlhovej. Z obrovského slalomu v Jasnej ju musel brať vrtuľník 03 - Modified: 2023-12-28 14:57:32 - Feat.: - Title: Vlhová: Lyže nerobili to, na čo som zvyknutá. V polovici trate som chcela zastaviť, bolo to niečo hrozné 04 - Modified: 2023-12-28 14:01:35 - Feat.: - Title: Skvelé druhé kolo Petry Vlhovej, po výbornom výkone poskočila v obrovskom slalome až o 11 miest 05 - Modified: 2023-12-28 09:56:41 - Feat.: - Title: Vlhovej po prvom kole obrovského slalomu patrí 11. miesto, viedla Shiffrinová
18. apríl 2024 03:34