Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.04.2018, 00:00

Kráľovná olympiád z Nórska končí

Rekordérka v počte medailí spod piatich kruhov Marit Björgenová odchádza po dvoch desaťročiach z vrcholového športu.

Kráľovná olympiád z Nórska končí
Zdroj: Reuters

Má doma rekordných 15 olympijských medailí, vo Svetovom pohári vyhrala neuveriteľných 114 pretekov. S prestávkami trvalo vládnutie Marit Björgenovej vo svete klasického lyžovania 15 rokov. Teraz však povedala dosť. „Už nemám motiváciu pre nasledujúcu sezónu,“ lúčila sa nórska legenda cez víkend na domácom šampionáte v Alte. Björgenová sa po nedávnych zimných olympijských hrách v Pjongčangu stala líderkou poradia najúspešnejších športovcov v histórii zimných olympijských hier. Ziskom ôsmich zlatých, štyroch strieborných a troch bronzových medailí predstihla svojho krajana – biatlonistu Oleho Einara Björndalena.

Model pre vedcov
Superstar. Kráľovná. Kanibal. Zlatá Marit. Železná dáma. Toľko prezývok si v priebehu svojej dve desaťročia trvajúcej kariéry vyslúžila. Tím nórskych vedcov nedávno dokonca skúmal a analyzoval dáta jej tréningov za posledných 17 rokov. „A tie sú pre nás zlatom. Vďaka nim vieme, čo všetko je s ľudským telom fyzicky možné,“ uviedol vedúci projektu Dan Heil.


Marit Björgenová bola ženou, ktorá posunula hranice svojho športu. „Bola si inšpiráciou a vzorom. Prinútila si nás skákať od radosti a kričať od vzrušenia,“ napísal na Twitteri bývalý nórsky premiér Jens Stoltenberg. „Najlepšia lyžiarka histórie,“ pridala sa jej americká konkurentka Kikkan Randallová. Okrem toho, že sa v histórii zimných hier dostala pred Björndalena, stala sa druhou najúspešnejšou ženou olymp

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.