Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.04.2018, 00:00

Politika a rovnosť na prvom mieste

V nedeľu sa v austrálskom Gold Coast skončili 21. Hry Commonwealthu.

Skokan do vody Tom Daley po svojom zlatom triumfe otvoril otázku LGBT komunity.
Zdroj: Reuters

Čo vlastne Hry Commonwealthu sú? Ide o medzinárodnú športovú udalosť, ktorá sa koná rovnako ako tá olympijská raz za štyri roky. Počas dvojtýždňového súperenia v devätnástich športoch medzi sebou zápasia zástupcovia krajín Spoločenstva národov, združenia Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a jeho bývalých domínií a kolónií.


Na tohtoročnom zápolení v austrálskom Gold Coast, ktoré slávnostne otvoril princ Charles, sa zúčastnilo celkovo 71 štátov Commonwealthu a vyše 6 600 športovcov.


Politika a šport k sebe patria
Všetci sa tomu môžu brániť, ale tieto dva svety sa prelínali, prelínajú a prelínať budú. Inak to nie je ani v prípade Hier Commonwealthu. Napriek tomu sa i v tomto prípade všetci snažili tváriť, že je to inak.


Lenže stačilo, aby hviezda skokov do vody Tom Daley po svojom ďalšom zlatom úspechu vyhlásila, že by si priala, aby sa i v ďalších krajinách otvorila otázka homosexuality a LGBT komunity, a šport išiel bokom. Úvodné stránky veľkých svetových novín plnili práve jeho slová.


„Cítim sa šťastný, že sa nemusím hanbiť za svoju homosexualitu a že tu môžem chodiť po meste bez akýchkoľvek obáv,“ povedal dvadsaťtriročný rodák z britského Plymouthu.


„Chcel by som sa však cítiť pohodlne aj v iných krajinách. A v tridsiatich siedmich štátoch Commonwealthu, ktoré sa na tohtoročných hrách zúčastnili, to tak nie je. Prosím, zmeňte to,“ dodal muž, ktorý sa v roku 2017 oženil so štyridsaťštyriročným filmovým scenáristom Dustinom Lanceom Blackom. Následne ešte vyjadril obavy z najbližších pretekov, kt

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.