Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.05.2018, 00:00

Elita rastie. A nášmu hokeju sa vzďaľuje

Za posledné dve desaťročia sa u nás postavilo 26 nových štadiónov. V susednom Česku päťkrát viac.

Elita rastie. A nášmu hokeju sa vzďaľuje
Zdroj: TASR

Medzinárodná hokejová federácia IIHF zbiera každý rok od všetkých svojich členov údaje o počte registrovaných hokejistov, seniorov, juniorov aj množstve vybudovaných krytých hokejových štadiónov. HN zosumarizovali tieto informácie za posledné dve desaťročia a porovnali ich medzi šestnástkou najtradičnejších účastníkov elitnej kategórie majstrovstiev sveta. Na získaných číslach je viditeľné, ako veľmi Slovensko zaostáva za veľmocami „veľkej šestky“ – Kanadou, USA, Ruskom, Českom, Švédskom a Fínskom. Na druhej strane, ľadový hokej v krajinách z druhého sledu ako Nemecko, Nórsko či Dánsko nezaznamenal také výrazne napredovanie, ako sa z ich výkonov v posledných rokoch môže zdať.

Štadióny sa stavajú
Podľa údajov IIHF bolo na Slovensku pred dvadsiatimi rokmi 32 krytých zimných hokejových štadiónov, pričom vlani ich bolo už 61. Takmer dvojnásobný počet môže vzbudiť dojem, že s napredovaním hokeja to pod Tatrami nie je až také zlé. Platí to však len do momentu, keď začneme porovnávať výstavbu s veľmocami. Kanada a USA sú v tomto, ako aj ďalších ukazovateľoch, výrazne pred zvyškom sveta. Krajina z kolísky hokeja aktuálne disponuje viac ako tritisíc arénami, v Spojených štátoch ich majú vyše 1 500. Ak by sme zostavili rebríček krajín podľa počtu štadiónov, Slovensku by patrilo až 10. miesto. Predstihli by sme však Dánsko (26 krytých arén), Lotyšsko (16), Bielorusko (38), Nórsko (47) aj nováčikov budúcoročných majstrovstiev sveta z Veľkej Británie (58) a Talianska (58). Ešte zaujímavejšie ako samotné aktuálne počty je porovnanie vý

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.