TASR/SZĽH/Andrej Galica
StoryEditor

Hokejové majstrovstvá do 20 rokov sa pre covid nedohrajú. Doposiaľ boli zrušené tri zápasy

29.12.2021, 21:09
Autor:
TASRTASR
Problémy spôsobili pozitívne testy niektorých hráčov.

Majstrovstvá sveta hokejistov do 20 rokov v Kanade sa nedohrajú. Rada Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) rozhodla v stredu o ich zrušení po tom, ako sa tri stretnutia neuskutočnili pre pozitívne testy na koronavírus a ich výsledky museli skontumovať. IIHF potvrdila informáciu na svojom webe.

Zrušené zápasy

Problémy prišli už pred prvým ostrým zápasom na MS "20", ktoré hostili kanadské mestá Edmonton a Red Deer. Prípravný duel Švajčiarska s Českom zrušili pre pozitívny test jedného z hráčov švajčiarskeho tímu.

Organizátori po ňom upravili program prípravných stretnutí, šampionát sa však začal podľa plánu. V utorok však mali pozitívne výsledky dvaja americkí hokejisti a celý tím USA tak musel zamieriť do karantény.

Ich duel so Švajčiarskom skontumovali 1:0 v prospech súpera. V stredu mali podobné osudy zápasy Česka s Fínskom a Ruska so Slovenskom. Pozitívne prípady sa vyskytli v tímoch ČR a Ruska, kontumačné víťazstvá sa pripísali Fíni a Slováci.

Po týchto udalostiach zasadol direktoriát turnaja i Rada IIHF a rozhodli o zrušení celého podujatia. Podľa AP sa IIHF tak rozhodla pre obavy zo šírenia nákazy.

Definitívny verdikt

"Rada IIHF sa po odporučení svojej lekárskej komisie a medicínskej komisie turnaja pre COVID-19 rozhodla, že vzhľadom na šírenie COVID-19 a variantu omikron budú juniorské majstrovstvá sveta zrušené, aby bolo zabezpečené zdravie a bezpečnosť všetkých účastníkov," uviedla IIHF na svojom webe.

Definitívny verdikt padol po kontumácii stredajšieho zápasu SR s Ruskom (1:0). "Rada IIHF určila, že ďalšia kontumácia - už tretia v priebehu dvoch dní - narušila integritu celého podujatia a musí byť predčasne ukončené," píše sa vo vyhlásení IIHF.

"Pokračujúce šírenie ochorenia COVID-19 a variantu omikron nás prinútilo prerobiť protokol takmer ihneď po príchode všetkých tímov, aby sme dokázali zastaviť potenciálne šírenie vírusu. Testovali sme na dennej báze. Pokiaľ sa vyskytli pozitívne prípady, tímy putovali do karantény. Snažili sme sa urobiť maximum, aby sme vytvorili podmienky potrebné pre bezpečné podujatie. Bohužiaľ, nestačilo to. Zameriame sa na to, aby sa všetci hráči a členovia realizačných tímov dostali bezpečne domov," povedal pre oficiálny web IIHF jej prezident Luc Tardif.

K zrušeniu podujatia sa vyjadrili aj prezident Kanadskej hokejovej federácie (Hockey Canada) Scott Smith a šéf jej exekutívy Tom Renney, ktorí vydali spoločné vyhlásenie: "Kanadská federácia neúnavne pracovala na tom, aby v súvislosti s pandémiou COVID-19 mohla hostiť elitné medzinárodné podujatia v bezpečnom prostredí. Napriek nášmu maximálnemu úsiliu, prispôsobeniu a sprísneniu protokolov sme, bohužiaľ, vzhľadom na výzvy spojené s COVID-19 nedokázali splniť náš cieľ, teda dokončiť juniorské majstrovstvá sveta a 5. januára udeliť tímom medaily. Od začiatku pandémie bola našou prioritou bezpečnosť a zdravie účastníkov podujatí. Po oznámení pozitívnych prípadov v dejiskách juniorského šampionátu sme podporili rozhodnutie zrušiť zvyšok turnaja. Aj keď sme si istí, že toto je správne rozhodnutie, máme pochopenie pre všetkých účastníkov majstrovstiev, ktorí reprezentovali svoje krajiny na svetovom fóre a nemohli si splniť svoje sny."

Mladí Slováci stihli na šampionáte odohrať dva zápasy, najprv v B-skupine prehrali s obhajcami titulu USA 2:3 a následne so Švédmi 0:3. O kontumácii stredajšieho duelu s Rusmi sa dozvedeli iba necelú polhodinu pred odchodom na zápas. IIHF už predtým informovala, že z elitnej kategórie MS "20" nevypadne žiadny účastník.

01 - Modified: 2021-12-29 17:24:44 - Feat.: 0 - Title: Priebeh hokejových majstrovstiev do 20 rokov poznačil covid. Fíni vyhrali kontumačne nad Českom 02 - Modified: 2021-12-29 18:44:22 - Feat.: 0 - Title: Zápas Slovenska s Ruskom zrušili, naši hokejisti vyhrali kontumačne
01 - Modified: 2022-05-09 15:50:22 - Feat.: - Title: Šatan zostáva na čele hokejového zväzu, vo voľbách zdolal Jurinyiho 02 - Modified: 2022-05-09 22:21:04 - Feat.: - Title: Lantoši pre HN: Na rolu lídra som pripravený 03 - Modified: 2022-05-09 10:58:44 - Feat.: - Title: Do Fínska bez Jánošíka a Holešinského, v nominácii i Gernát 04 - Modified: 2022-05-07 20:38:30 - Feat.: - Title: V hokejovom tíme SR nepokračujú Riečický, Koch, Baláž a Valach 05 - Modified: 2022-05-07 20:30:51 - Feat.: - Title: Slovensko - Francúzsko 2:0, Slováci vyhrali Kaufland Cup
menuLevel = 1, menuRoute = sport, menuAlias = sport, menuRouteLevel0 = sport, homepage = false
01. október 2023 07:44