Alonso si upevnil pozíciu lídra

03.04.2006, 00:00
SITASITA

Španiel Fernando Alonso vyhral včerajšiu Veľkú cenu Austrálie a upevnil si vedúcu pozíciu v seriáli MS formuly 1. Pre dvadsaťštyriročného jazdca tímu Renault je to desiate víťazstvo v kariére. "V troch pretekoch som získal dvadsaťosem bodov, takže môj sen sa stal skutočnosťou. Je len začiatok sezóny, no dúfam, že dopadneme ako vlani," poznamenal Alonso. Na druhom mieste skončil Fín Kimi Räikkönen (Mclaren) a na stupne víťazov sa prvýkrát v tejto sezóne prebojoval Ralf Schumacher (Toyota).
Preteky v Albert Parku v Melbourne nedokončilo viacero favorizovaných jazdcov vrátane sedemnásobného šampióna Michaela Schumachera (Ferrari), Kolumbijčana Juana Pabla Montoyu (McLaren) a neuveriteľnú smolu mal aj víťaz kvalifikácie Brit Jenson Button (Honda), ktorému v samom závere vybuchol motor a svoju formulu musel opustiť doslova niekoľko metrov od cieľovej čiary.
Tretie podujatie sezóny sa tentoraz jazdilo za chladnejšieho počasia než obvykle býva v Austrálii zvykom. Už pred štartom musel Giancarlo Fisichella prepustiť druhé miesto tímovému kolegovi Alonsovi a nakoniec vyštartovať z poslednej priečky. V úvodnom kole potom po vzájomnej kolízii skončili svoje účinkovanie Brazílčan Felippe Massa (Ferrari) a Nico Rosberg (Williams) a následne aj Jarno Trulli (Toyota). V štvrtom kole rozbil svoju formulu Rakúšan Klien a na trať vyšlo už po druhý raz bezpečnostné vozidlo, ktoré sa potom vrátilo pred jazdcov ešte dvakrát. Medzitým sa Alonso posunul na prvú priečku pred Buttona a líderskú pozíciu si až na zastávky v boxoch udržal jasne až do cieľa. V polovici pretekov musel pre technickú poruchu odstúpiť miláčik domáceho publika Austrálčan Mark Webber (BMW-Sauber), ktorý vďaka výmenám pneumatík v tom čase viedol . V 33. kole urobil jazdeckú chybu Michael Schumacher. Jazdec tímu Ferrari nezvládol výjazd z poslednej zákruty, svoje auto rozbil o múr a na trati opäť viali žlté vlajky. Len čo safety car opustilo trať, prišla havária Liuzziho a pretekári opäť jazdili za sebou bez možnosti predbiehať. V 46. kole urobil chybu v poslednej zákrute Montoya, ktorý jazdil na štvrtom mieste. Drámu uzavrel Brit Jenson Button (Honda), ktorý sa postupne v poradí prepadal z prvého až na piate miesto, až sa účinkovanie skončilo výbuchom motora v cieľovej rovinke. Zásluhou toho sa do štatistík efjednotky bodovo po prvý raz zapísal Američan Scott Speed, ktorý skončil ôsmy a zároveň získal premiérový bod aj pre tím Scuderia Toro Rosso.
FORMULA
Veľká cena Austrálie:
1. Alonso (Šp.) Renault 1:34:27,870, 2. Räikkönen (Fín.) McLaren +1,829, 3. R. Schumacher (Nem.) Toyota +24,824, 4. Heidfeld (Nem.) BMW Sauber +31,032, 5. Fisichella (Tal.) Renault +38,421, 6. Villeneuve (Kan.) Renault +49,554, 7. Barrichello (Braz.) Honda +51,904, 8. Speed (USA) Toro Rosso +53,817
Poradie MS (po 3 z 18 pretekov): 1. Alonso 28 bodov, 2. Fisichella 14, 3. Räikkönen 14, 4. M. Schumacher 11, 5. Button 11, 6. Montoya 9, 7. R. Schumacher 7, 8. Heidfeld 5
Pohár konštruktérov: 1. Renault 42 bodov, 2. McLaren-Mercedes 23, 3. Ferrari 15, 4. Honda 13, 5. BMW Sauber 10, 6. Toyota 7

23. apríl 2024 18:00