Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.07.2018, 11:44 Aktualizované dňa 02.07.2018 o 14:11

Šéfovia cyklistiky očistili Froomea od obvinenia z dopingu. Môže štartovať na Tour de France

Britský jazdec mal vlani vo vzorke dvojnásobne zvýšenú koncentráciu salbutamolu, ktorý sa používa na liečbu astmy.

Medzinárodná cyklistická únia (UCI) očistila štvornásobného víťaza Tour de France Christophera Froomea od obvinenia z dopingu. Britský jazdec mal vlani vo vzorke dvojnásobne zvýšenú koncentráciu salbutamolu, ktorý sa používa na liečbu astmy.

Froome tak môže štartovať na TdF, ktorá sa začína v sobotu.

UCI vo svojom vyhlásení uviedla, že po dohode so Svetovou antidopingovou agentúrou (WADA) uzavrela kauzu, ktorá vypukla minulý rok na Vuelte. Vo vzorke moču rodáka z Kene, ktorú odobrali 7. septembra 2017, objavili 2000 nanogramov salbutamolu.

​Maximálna povolená hranica je 1000 nanogramov. Podľa vedenia jeho tímu Sky mal Froome počas záverečného týždňa Vuelty príznaky astmy, preto užil väčšie množstvo salbutamolu. UCI teraz rozhodla, že cyklistu nepotrestá, keďže podľa nej nejde o dopingový nález.

"WADA informovala UCI, že vzhľadom na špecifiká tohto prípadu bude akceptovať, že výsledky vzorky pána Froomea sa nedajú považovať za nepriaznivý analytický nález (AAF). UCI sa rozhodla uzavrieť konanie voči pánovi Froomeovi," uviedla únia vo svojom vyhlásení.

Tridsaťtriročný cyklista tak neprišiel o titul z vlaňajšej Vuelty ani z tohtoročného Giro d'Italia.

Froome mohol aj počas vyšetrovania súťažiť. Napriek tomu mu hrozilo, že príde o nadchádzajúci ročník Tour de France. Organizátori najprestížnejších cyklistických etapových pretekov na svete ešte v sobotu informovali tím Sky, že nepovolia jeho lídrovi štart na podujatí.

Amaury Sports Organisation (ASO) sa odvolávala na pravidlá, podľa ktorých si vyhradzuje právo odmietnuť účastníkovu prihlášku, alebo účastníka vyradiť z pretekov v prípade, ak jeho účasť alebo účasť jeho tímu ohrozuje ich reputáciu, alebo reputáciu podujatia.

Krátko po vynesení verdiktu však vydali organizátori Tour vyhlásenie, v ktorom oznámili, že obhajcovi titulu brániť v štarte nebudú. "Je mi iba ľúto, že sa rozhodlo až v poslednej chvíli," povedal pre Franceinfo šéf TdF Christian Prudhomme.

"Nikdy som nepochyboval, že túto kauzu zamietnu z jednoduchého dôvodu - vedel som, že som nikdy nič zlé neurobil," citovala Froomea agentúra AP.

"Som šťastný, že ma UCI omilostila. Toto rozhodnutie je pochopiteľne dôležité pre mňa, ako aj pre celý tím a zároveň pre celú cyklistiku. Poznám históriu nášho športu - tú dobrú aj zlú. S veľkou vážnosťou som si uvedomoval svoju pozíciu a snažil sa vždy všetko robiť správne. Myslím to vážne, keď hovorím, že moje triumfy vydržia skúšku času," dodal.

Pozrite si jeden z najpamätnejších únikov Froomea na Tour de France spolu s Petrom Saganom:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.