Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.07.2018, 00:00

Tajomstvo úspechu: Ako si Francúzi povedali, že budú najlepší na svete

Nový systém výchovy talentov priniesol krajine galského kohúta za tri desaťročia už dva tituly svetových šampiónov.

Tajomstvo úspechu: Ako si Francúzi povedali, že budú najlepší na svete
Zdroj: TASR

Žiadna krajina nezískala v posledných dvoch desaťročiach dva tituly majstrov sveta vo futbale, len Francúzsko. Reprezentácia, ktorá v minulosti z ústrania sledovala úspechy Brazílie, Nemecka, Argentíny či Talianska, sa teraz dostala na ich úroveň.

Dokonca v mnohých futbalových ukazovateľoch už Francúzi tradičné futbalové mocnosti aj prekonáva. HN sa pozreli na príčiny úspechu nových šampiónov: čím to je, že dokážu každý rok produkovať desiatky špičkových futbalistov, a čo im prinesie pozícia majstrov sveta do ďalších rokov.

1. Sito na talenty
Rok 1988 a vznik modernej futbalovej akadémie v Clairefontain pod správou Francúzskej futbalovej federácie. Od tohto momentu môžeme datovať vznik jedného z najlepšie prepracovaných systémov výchovy mládeže na svete.

Podľa nedávnej štúdie, ktorú zverejnil Paris St. Germain, je na začiatku 350-tisíc futbalistov vo veku 11 až 14 rokov. Najlepším z nich je ponúknutá možnosť pôsobiť v špecializovaných štátnych školách so zameraním na šport – prioritne futbal.

Takých je vo Francúzsku okolo päťsto a zdokonaľuje sa v nich 60-tisíc mladých talentov. Z nich sa len 800 najlepších dostane do niektorého z 25 tréningových centier, ktoré sú už spolovice financované profesionálnymi klubmi. V tom momente už z detí nie sú študenti, ktorí sa počas školy venujú futbalu. Stávajú sa futbalistami s piatimi tréningami týždenne, ako býva pravidlom u profesionálov. A popritom sa dbá aj na ich štúdium.

Po roku si 350 najlepších rozoberú kluby z prvej a druhej ligy a získajú ich do svojich akadémií. V nich pôsobia talenty priemerne päť rokov a každý rok dokážu vyprodukovať 70 nových profesionálnych futbalistov. Najviac z nich prúdi zo spomínanej akadémie v Clairefontain.

2. Blížia sa k Nemcom
Samozrejme, k piatim titulom Brazílie či štyrom Nemecka a Talianska majú noví šampióni ešte ďaleko. No v novodobej histórii sa Francúzi rýchlo približujú k takmer nedostihnuteľným Nemcom. A to aj z hľadiska športových úspechov a najmä peňazí zarobených na svetových šampionátoc

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.