Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.07.2018, 12:08

Mesut Özil neuniesol tlak, po afére okolo fotky s Erdoganom končí v nemeckej reprezentácii

  • Celú aféru odštartovala fotografia z májového stretnutia, na ktorom s Erdoganom zapózoval aj ďalší nemecký hráč s tureckými koreňmi Ilkay Gündogan.
  • Fotka pritom podľa Özila nemala žiadny politický podtext a nebola zamýšľaná ako predvolebná podpora tureckému prezidentovi.
Mesut Özil
Zdroj: Reuters

Nemecký stredopoliar Mesut Özil ukončil reprezentačnú kariéru. Dvadsaťdeväťročný futbalista to oznámil krátko potom, čo sa prvýkrát vyjadril k afére s kontroverzné fotografiou s tureckým prezidentom Recep Tayyip Erdoğan.

Práve reakcie médií a futbalového zväzu ho prinútili v národnom tíme skončiť. "Veľa som nad tým premýšľal a s ťažkým srdcom oznamujem, že v reprezentácii končím. Kvôli rasizmu a nedostatku rešpektu," napísal Özil na sociálnej sieti Facebook, kde tiež obvinil predsedu zväzu Reinharda Grindela z rasizmu a že aféru okolo fotografie s Erdoganom využil pre politickú kariéru.

"Keď som sa s Grindelom stretol, aby som celú záležitosť vysvetlil, tak moje názory zhadzoval a zaujímal ho len jeho politický pohľad," doplnil Özil.

"V očiach Grindela a množstva fanúšikov som Nemec, len keď sa vyhráva. Keď sa prehráva, som prisťahovalec. Narodil som sa a vyrástol v Nemecku, tak prečo pre ľudí nie som Nemec?" vyhlásil stredopoliar Arsenalu.

"A už vôbec nechcem hovoriť o tom, koľko vyhrážok a nenávistných správ som ja a moja rodina dostali," uviedol Özil.

"Ale Grindelovo správanie ma neprekvapuje, pretože keď bol členom parlamentu, tak tvrdil, že multikultúrna spoločnosť je mýtus a celoživotná lož," dodal.

Celú aféru odštartovala fotografia z májového stretnutia, na ktorom s Erdoganom zapózoval aj ďalší nemecký hráč s tureckými koreňmi Ilkay Gündogan.

Fotka pritom podľa Özila nemala žiadny politický podtext a nebola zamýšľaná ako predvolebná podpora tureckému prezidentovi. S Erdoganom sa vraj rozprávali len o futbale. "Vyrastal som v Nemecku, moja rodina je pevne zakorenená v Turecku. Mám dve srdcia, jedno nemecké a jedno turecké. Keď som bol malý, matka ma viedla k úcte a k tomu, aby som nikdy nezabudol, odkiaľ pochádzam," uviedol Özil na sociálnych sieťach týždeň po majstrovstvách sveta, na ktorom nemeckí obhajcovia titulu vyhoreli.

Na nesúlade v tíme sa podľa špekulácií mohla podpísať aj aféra okolo fotky s Erdoganom, kvôli ktorej obaja futbalisti čelili v Nemecku kritike. Autokratickému vodcovi darovali svoje dresy, Özil s nápisom "svojmu prezidentovi".

Dvadsaťdeväťročný stredopoliar Arsenalu uviedol, že s Erdoganom sa za posledné roky stretol niekoľkokrát. Spoločná fotografia vznikla v máji na charitatívnom a vzdelávacom podujatí v Londýne.

"Aj keď to nemecké médiá podávali inak, pravda je taká, že keby som sa s prezidentom nestretol, bola by to neúcta ku koreňom mojich predkov, ktorí by dnes boli pyšní na to, kam som sa dostal. Je mi jedno, kto je prezident, záleží na tom, že je to prezident. Či už ide o tureckého alebo nemeckého prezidenta, zachoval by som sa rovnako," uviedol Özil.

Ostrú kritiku na Özila spustil aj šéf nemeckého veľkoklubu Bayern Mníchov Uli Hoeness. "Som rád, že tento nezmysel je konečne za nami," citoval Hoenessa denník Sport Bild.

"Özil hral už niekoľko rokov hral strašne, naposledy bol vo forme pred majstrovstvami sveta v roku 2014. A teraz sa rozhodol mizerné výkony schovať za túto fotku," dodal funkcionár.

"Vždy, keď sme hrali proti Arsenalu, tak sme sa zamerali na neho, pretože sme vedeli, že on je súperova slabina," dodal Hoeness.

"Ale samozrejme jeho 35 miliónom fanúšikov na sociálnych sieťach, ktorí v skutočnosti neexistujú, stačí, keď raz presne odcentruje, a hneď hovoria, ako hral Özil fantasticky," vyhlásil.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.