Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.07.2018, 00:00

Thomas našiel rovnováhu a vyhral Tour

Jednoznačne najsilnejší. Geraint Thomas dozrel v 32 rokoch k titulu na najslávnejších pretekoch.

Thomas našiel rovnováhu a vyhral Tour
Zdroj: TASR

Geraint Thomas je šampiónom Tour a nikto nepochybuje, že je ním plným právom. „Najsilnejší muž vyhral,“ hovorí aj zosadený obhajca titulu Chris Froome. Počas troch týždňov nemal Thomas vo Francúzsku ani jednu slabšiu chvíľu. Všetky nástrahy prvého týždňa, kocky, pády či bočný vietor, prekonal ako jediný z favoritov bez strát. V Alpách potom predviedol impozantnú formu, útočil a v La Rosiere aj na Alpe d'Huez víťazil. V Pyrenejach ustrážil najväčšieho súpera, využíval silu tímu, preukázal vlastné strategické myslenie. A v časovke tretím miestom potvrdil, že vie tiež túto disciplínu. Jeho titul nezrážajú žiadne zásadné „keby“. Azda len jedno, hoci malé, by sme našli. Keby Tom Dumoulin v 6. etape nestratil po defekte a penalizácii kvôli jazde za tímovým autom 1:17 minúty, ako odlišne by sa preteky v horách asi vyvíjali? „V tom prípade by na mňa v kopcoch ešte viac útočil a narazil by tam na mňa ešte viac času, o tom som presvedčený,“ likviduje toto „keby“ druhý Dumoulin.

V cieli sobotňajšej časovky v Espelette Thomas roztiahol ruky, zaťal päste a rázne s nimi zapumpoval, v geste nesmiernej radosti i úľavy. „Tri týždne som bol taký sústredený, deň za dňom, etapu za etapou, kopec za kopcom. A zrazu to všetko bolo za mnou. Zažíval som masívny nápor emócií. Prvýkrát od svadby som sa rozplakal dojatím,“ priznal, keď sa utopil v objatí čakajúce manželky. „Vôbec som nevedel, že tam Sara Elen bude,“ rozprával. Pri svojich trinástych pretekoch Grand Tour v kariére ovládol Tour. Ako to dokázal? Všetky možné zložité odpovede zhrnie 32-ročný Walesan do dvoch viet: „Tým, že som našiel rovnováhu. V živote aj v mojej kariére na bicykli.“ Rozprávanie o hľadaní tejto rovnováhy by sme mohli začať už v detstve, keď ho rodičia pr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.