Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.08.2018, 00:00

Preklínaná, a predsa milovaná

Ako vyzerajú najslávnejšie preteky z pohľadu novinárskeho auta.

Preklínaná, a predsa milovaná
Zdroj: Reuters

Tour de France je jednoduché občas preklínať. Napríklad, keď po 17. etape schádzame autom z priesmyku Portet, kolóna vytrvalo stojí, iná úniková cesta odtiaľ nie je, a tak tých 16 kilometrov dole do údolia zvládam priemernou rýchlosťou sedem kilometrov za hodinu, výrazne pomalšie, než sa predtým cyklisti škriabali hore do cieľa. Alebo keď po napísaní článkov dorazím o desiatej večer do penziónu v meste Oloron-Sainte-Marie, obídem tu osem reštaurácií a všade mi oznámia, že už nevaria, pretože kuchári tu po desiatej večer jednoducho nerobia. Alebo vtedy, keď mi organizátori zašlú mailom „bojový plán“ pre 10. etapu, v ktorom sa ako hady do seba zapletajú päťfarebné nákresy uzavretých i dočasne prejazdných ciest medzi štartom a cieľom, ja sa riadim týmto plánom a rovnako uviaznem s mnohými ďalšími u policajtov, ktorí si stratégiu dňa vyložili trochu inak. Tour je logistický kolos. Ťahať s ňou naprieč Francúzskom sa podobá nájazde Hunov na Galiu. Na rozdiel od Hunov však tento zbesilý nájazd domorodci nadšene vítajú. Stačí sa začítať do čísel Tour a pochopíte. O preteky sa stará 29-tisíc policajtov, strážnikov a požiarnikov. Reklamná karavána je procesiou s dĺžkou 11 kilometrov, z ktorej počas Tour vyhodia 16 miliónov predmetov. Káble v technickej zóne pri cieli majú spolu 609 kilometrov. Denne sa s Tour presúva štyritisíc metrov kovových bariér a 2,7 kilometra reklamných panelov, ktoré partia montérov po každej etape pozbiera a v noci zase presunie inam. Keď si uvedomíte mohutnosť tohto kolosu, musíte Tour odpustiť aj tie občasné zádrhy. Zvlášť, keď vás preteky vzápätí odmení vskutku špeciálnymi momentmi.


Bludičky, vôňa grilov aj husia koža
Po prekonaní slimačieho tempa z priesmyku Portet ma navigácia do 45 kilometrov vzdialeného hotela vedie „skratkou“ alebo priesmykom Ancizan. Na úzkej cestičke uprostred lesa si za tmy pripadám ako na konci sveta, lenže potom vyjdem na vrchol priesmyku a predo mnou sa otvorí rozľahlá náhorná plošina, odkiaľ do tmy svetielkujú ako bludičky obytné vozy fanúšikov usadených tu na noc. Kravy sa povaľujú n

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.