Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.08.2018, 00:00

Preklínaná, a predsa milovaná

Ako vyzerajú najslávnejšie preteky z pohľadu novinárskeho auta.

Preklínaná, a predsa milovaná
Zdroj: Reuters

Tour de France je jednoduché občas preklínať. Napríklad, keď po 17. etape schádzame autom z priesmyku Portet, kolóna vytrvalo stojí, iná úniková cesta odtiaľ nie je, a tak tých 16 kilometrov dole do údolia zvládam priemernou rýchlosťou sedem kilometrov za hodinu, výrazne pomalšie, než sa predtým cyklisti škriabali hore do cieľa. Alebo keď po napísaní článkov dorazím o desiatej večer do penziónu v meste Oloron-Sainte-Marie, obídem tu osem reštaurácií a všade mi oznámia, že už nevaria, pretože kuchári tu po desiatej večer jednoducho nerobia. Alebo vtedy, keď mi organizátori zašlú mailom „bojový plán“ pre 10. etapu, v ktorom sa ako hady do seba zapletajú päťfarebné nákresy uzavretých i dočasne prejazdných ciest medzi štartom a cieľom, ja sa riadim týmto plánom a rovnako uviaznem s mnohými ďalšími u policajtov, ktorí si stratégiu dňa vyložili trochu inak. Tour je logistický kolos. Ťahať s ňou naprieč Francúzskom sa podobá nájazde Hunov na Galiu. Na rozdiel od Hunov však tento zbesilý nájazd domorodci nadšene vítajú. Stačí sa začítať do čísel Tour a pochopíte. O preteky sa stará 29-tisíc policajtov, strážnikov a požiarnikov. Reklamná karavána je procesiou s dĺžkou 11 kilometrov, z ktorej počas Tour vyhodia 16 miliónov predmetov. Káble v technickej zóne pri cieli majú spolu 609 kilometrov. Denne sa s Tour presúva štyritisíc metrov kovových bariér a 2,7 kilometra reklamných panelov, ktoré partia montérov po každej etape pozbiera a v noci zase presunie inam. Keď si uvedomíte mohutnosť tohto kolosu, musíte Tour odpustiť aj tie občasné zá

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.