Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.08.2018, 00:00

Nemecké kluby chcú investorov

Nedostatok peňazí je podľa tímov dôvodom neúspechu na medzinárodných súťažiach.

Nemecké kluby chcú investorov
Zdroj: Reuters

Už pár rokov nemecké celky čoraz viac výsledkovo strácajú v medzinárodnom meradle na konkurentoch z elitných líg. Nemci sa tak zamýšľajú, ako tento úpadok zmeniť. Na pretras sa dostalo pravidlo 50 + 1, ktoré zakazuje, aby väčšinovými vlastníkmi profesionálnych tímov boli súkromní investori. Tí by do tímu mohli priniesť kapitál a vykonávať podobné nákupy, ktorými sa inak prestupový trh len tak hemží.


Romantika verzus biznis
Korene tohto stavu treba hľadať dávno pred rokom 1998, keď boli nemecké futbalové kluby neziskovými organizáciami prevádzkovanými členskými asociáciami. Súkromné vlastníctvo klubov bolo zakázané. Pravidlo 50 + 1, ktoré vzniklo práve v roku 1998, je potom vysvetlením, prečo sú klubové financie držané pod kontrolou. A tiež prečo sa darí držať ceny za vstupenky v rozumnej výške. Kým na mníchovský Bayern môžete vyraziť už za 15 eur, na Manchester United si musíte pripraviť minimálne 30 libier.


Toto pravidlo zakazuje vlastniť komerč

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.