Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.08.2018, 22:28 Aktualizované dňa 07.08.2018 o 22:55

Zomrel Stan Mikita. Slávny hokejista chcel reprezentovať Československo, mocní mu to nedovolili

Rodák zo Slovenska zasvätil svoju hokejovú kariéru Chicagu Blackhawks. Dodnes je rekordérom klubu.

Zomrel Stan Mikita. Slávny hokejista chcel reprezentovať Československo, mocní mu to nedovolili
Zdroj: TASR

Bývalý slávny hokejista Stan Mikita zomrel v utorok vo veku 78 rokov. Narodil sa 20. mája 1940 v slovenskej obci Sokolče ako Stanislav Guoth, všetkých 22 sezón v NHL odohral za Chicago Blackhawks. Informovala o tom oficiálna stránka súťaže.

Mikita získal osem individuálnych ocenení a v roku 1961 aj Stanleyho pohár. 

"Naše rodisko už neexistuje, zatopila ho priehrada - Liptovská Mara," povedal pred niekoľkými rokmi pre HN tréner majstrov sveta z rokov 1976 a 1977 Ján Starší, ktorý sa z Mikitom, svojím spolurodákom, nejedenkrát stretol.

Adoptovala ho rodina
Iba do ôsmich rokov žil Mikita na Slovensku, vtedy sa ešte volal Stanislav Guoth. Do kanadského Ontaria odišiel po tom, ako ho adoptovali jeho teta a strýko, pričom prijal ich priezvisko. "Rodičia boli chudobní, a tak sa rozhodli pustiť ho do Kanady aj kvôli pomerom v Európe," hovorí Starší.

Od 15 rokov hrával v juniorskom tíme St. Catharines Teepees v súťaži v štáte Ontario.

"Hovoril mi, že sa ťažko prebíjal. Vnímali ho ako malého, európskeho prisťahovalca, a tých nemali v tej dobe radi," spomína Starší. Jeho výkony neunikli pozornosti Chicaga Blackhawks, kde ako 18-ročný nastúpil na prvý zápas v NHL.

"Mal v sebe niečo európske. Bol tvorivý a mal cit pre kombináciu. Pre domácich to bola rarita," skonštatoval Starší. O tri roky neskôr sa už zaradil medzi elitných hráčov profiligy.

Bol lídrom Chicaga
Bolo to v roku 1961, Chicago získalo svoj tretí Stanleyho pohár v histórii a Mikita mal na tomto triumfe veľký podiel. V play-off strelil šesť gólov, čo bolo najviac v celej súťaži. "Bol výbušný a zapálený pre hru. Vďaka týmto vlastnostiam sa neskôr stal vedúcou osobnosťou tímu," tvrdí Starší.

V ňom vydržal Mikita celých 22 rokov, počas ktorých nastúpil na viac ako 1 500 duelov a zaznamenal 1 467 bodov. Dodnes mu v historickej tabuľke produktivity NHL patrí 14. miesto.

V roku 1972 obliekol aj reprezentačný dres Kanady. V Moskve odohral dva duely pamätnej série proti Sovietskemu zväzu. O štyri roky prejavil záujem hrať na Kanadskom pohári za Československo.

"On mal totiž stále slovenskú národnosť, bolo to možné. Bohužiaľ, vtedajšia moc to nepovolila," hovorí Starší. Mikta ukončil kariéru pre chronické zranenie chrbta v roku 1980. O tri roky neskôr sa stal členom Siene slávy NHL. Do tej slovenskej ho uviedli pred 16 rokmi.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.