Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Rodák zo Slovenska zasvätil svoju hokejovú kariéru tímu Chicago Blackhawks. Dodnes je rekordérom klubu.


Bývalý slávny hokejista Stan Mikita zomrel v utorok vo veku 78 rokov. Narodil sa 20. mája 1940 v slovenskej obci Sokolče ako Stanislav Guoth, všetkých 22 sezón v NHL odohral za Chicago Blackhawks. Informovala o tom oficiálna stránka súťaže. Mikita získal osem individuálnych ocenení a v roku 1961 aj Stanleyho pohár. „Naše rodisko už neexistuje, zatopila ho priehrada – Liptovská Mara,“ povedal pred niekoľkými rokmi pre HN tréner majstrov sveta z rokov 1976 a 1977 Ján Starší, ktorý sa s Mikitom, svojím spolurodákom, viackrát stretol.


Adoptovala ho rodina 

Iba do ôsmich rokov žil Mikita na Slovensku, vtedy sa ešte volal Stanislav Guoth. Do kanadského Ontaria odišiel po tom, ako ho adoptovali jeho teta a strýko, pričom prijal ich priezvisko. „Rodičia boli chudobní, a tak sa rozhodli poslať ho do Kanady aj kvôli pomerom v Európe,“ hovorí Starší. Od 15 rokov hrával v juniorskom tíme St. Catharines Teepees v súťaži v štáte Ontario.


„Hovoril mi, že sa ťažko prebíjal. Vnímali ho ako malého, európskeho prisťahovalca, a t

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.