Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.08.2018, 00:00

Rozhodcovia s píšťalkou nekončia. Zatiaľ

To, čo platilo včera, dnes už neplatí. Analytický pohľad na profesie a technológie na ceste k zániku.

Rozhodcovia s píšťalkou nekončia. Zatiaľ
Zdroj: TASR

Má vysokú úspešnosť a lepší cit pre detail ako ľudské oko. Reč je o videorozhodcovi – technológii, ktorej mnohí pripisujú ambíciu úplne nahradiť dnešných rozhodcov. Americký portál Business Insider zaradil športového rozhodcu na šieste miesto v rebríčku 20 profesií, ktoré vraj čaká skorý zánik. Svoje tvrdenia opiera o fakt, že napríklad v tenise má už dnes finálne slovo automatizovaný rozhodca zvaný Hawk Eye, v slovenskom preklade „jastrabie oko“. „Hráči majú možnosť požiadať, aby Hawk Eye zobrazil, kam presne loptička dopadla a či to bolo mimo kurtu alebo nie. Slovo tohto rozhodcu je vždy definitívne,“ uvádza portál. Overená technologická novinka postupne presakuje aj do iných športov. Videorozhodcu prvýkrát využili na tohtoročných Majstrovstvách sveta vo futbale v Rusku. No finálne slovo mal stále rozhodca na ihrisku.

Spoľahlivejší ako človek
Zástancovia moderných technológií v športe očakávajú od videorozhodcov menej sporných situácií. Motorické senzory totiž dokážu s presnosťou na milimetre lokalizovať loptu či puk a kamery zasa snímajú priestor bránkovej čiary. Hoci z technologického hľadiska nejde v roku 2018 o nič svetoborné, v tímových športoch stále rozhoduje zväčša ľudské oko. Medzinárodná futbalová federácia si od technológie videorozhodcu alebo zatiaľ iba videopomocníka, v skratke VAR, sľubuje jednoznačné vyhodnocovanie sporných gólov, faulov a pomoc pri správnom identifikovaní hráčov. A ako technológia funguje v praxi? Rozhodca, ktorý má pred sebou monitory, upozorní kolegu na ihrisku, aby prerušil hru a preveril spornú situáciu. Záznam následne analyzujú rozhodcovia pri obrazovkách a závery oznámia hlavnému rozhodcovi na ihrisku. Ten môže rozhodnúť na základe informácií videorozhodcu, alebo si záznam pozrie tiež.

„Z takmer tisícky živých zápasov, ktoré boli súčasťou pokusov s VAR, dosiahla táto technológia úroveň presnosti pri rozhodovaní od 93 do 99 percent. Je takmer dokonalá,“ komentoval novinku ešte pred šampionátom prezident FIFA Gianni Infantino. A osvedčila sa aj na majstrovstvách sveta. Šéf rozhodcovskej komisie Medzinárodnej futbalovej federácie Pierluigi Collina na tlačovej konferencii po turnaji v Moskve vyčíslil, že VAR posudzoval 335 situácií v 48 zápasoch skupinovej fázy šampionátu. Dodal, že 95 percent z týchto rozhodnutí bolo správnych bez VAR, ale až 99,3 percenta s použitím VAR. 


Jedným z dôvodov, prečo sa videotechnológia aj napriek presnosti vo futbale vo veľkom nepoužívala, je jej zdĺhavosť. Na rozdiel od živého rozhodcu na ihrisku, ktorý na základe svojho pozorovania či dojmov vyhodnocuje situáciu takmer okamžite, na analýzy videorozhodcu treba čakať niekedy až jednu minútu. To spomaľuje hru a obťažuje fanúšikov.

Pre Infantina je však zrýchlenie týchto procesov výzvou, keďže už avizoval,

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.