Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.08.2018, 00:00

Talenty majú u nás cenu aj päť miliónov

Osobný tréner najlepšieho hráča majstrovstiev sveta vo futbale Luku Modriča, Robert Botunac.

Talenty majú u nás cenu aj päť miliónov
Zdroj: Reuters

Pôsobíte v Diname Záhreb, ktoré vychovalo väčšinu reprezentantov Chorvátska. Aké sú vaše úlohy v klube?
Som asistentom kouča juniorky Dinama, predtým som osem rokov pôsobil ako individuálny tréner. Mojou úlohou je vyhľadávať v rámci celého klubu, naprieč vekovými kategóriami, talenty. Okrem iného sa ich snažím pripravovať individuálne, zameriavam sa hlavne na techniku mladých hráčov.

Koľko hráčov v mládežníckej a vo futbalovej škole Dinama zhruba pôsobí?
Ide asi o 450 hráčov. Našu akadémiu máme rozdelenú na dve časti. Takzvaná otvorená škola, kam sa môže prihlásiť každý, má okolo 250 mladých chlapcov. Až v nej prebieha selekcia a ukáže sa, kto má na to, aby sa dostal do takzvanej súťažnej školy. V nej máme okolo 200 hráčov, to sú už vybraní futbalisti pre súťaže.

Koľko trénerov sa o týchto hráčov stará?
Celkovo je nás okolo päťdesiat. Sú to profesionálni koučovia. Trénovanie je mojím hlavným a jediným zamestnaním, máme profesionálne zmluvy.Čo pre Dinamo Záhreb znamenalo, že vo finále majstrovstiev sveta hralo 14 hráčov, ktorí prešli vaším klubom?
Máme, samozrejme, obrovskú radosť, ide o veľké zadosťučinenie. Ukázalo sa, že naša práca má zmysel. Je to odmena aj pre nás trénerov. V klube je veľká konkurencia, tu sa nemôže stať trénerom mládeže každý, kto si práve zmyslí. Musíte preukázať kvalitu, umenie a určitú históriu, inak od Dinama zmluvu nedostanete. Tradícia úspešných hráčov Dinama však trvá už dlhší čas

Koľko?
V roku 1998, keď Chorvátsko skončilo tretie na majstrovstvách sveta vo Francúzsku, hralo za národný tím tiež mnoho futbalistov z Dinama. A čo sa týka súčasnosti, naša práca sa prejavila nielen pri svetovom šampionáte. Troch hráčov sme mali vo finále Ligy majstrov – za Real Madrid Modriča a Kovačiča, za Liverpool Lovrena.

Môže byť finále šampionátu, hoci prehraté, ďalšou motiváciou pre trénerov dinamáckej mládeže? Porastú investície klubu do mladých hráčov?
Samozrejme! Finále šampionátu nám ukázalo, že musíme pracovať ešte viac a dôkladnejšie. Čo sa týka peňazí, nielen európsky trh ukazuje, že do rozvoja mládeže je potrebné investovať ešte viac peňazí a úsilia ako dotera

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.