Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.10.2018, 00:00

Zlomený muž to nakoniec dokázal

Od kolapsu k dúhe. Šampión Valverde prešiel vzkriesením za 15 dní.

Zlomený muž to nakoniec dokázal
Zdroj: TASR

Miesto deja: priesmyk Gallina, úzka cesta pri horskej chate, tesne za cieľom poslednej horskej etapy Vuelty. Alejandro Valverde sa tu zrúti na riadidlá, okolo neho sa zomkne hlúčik reportérov. Pozrie na nich a s náložou smútku v hlase im povie: „Takmer som už ani nemohol otočiť nohami. Bol som prázdny.“ Ešte po 18. etape strácal z druhého miesta Vuelty len 25 sekúnd na vedúceho Simona Yatesa, stal sa jediným lídrom stajne Movistar, už aj Nairo Quintana mu pomáhal, vyhlasovali útok na titul. Lenže v dvoch andorských etapách Valverde pochopil, že jeho rezervoár síl je prečerpaný. Zostúpil na piate miesto celkového poradia.

Zlomený muž. Taký vtedy bol

Niektorí z tých, ktorí na neho s cieľom kráľovskej etapy Vuelty hľadeli, si pomysleli: Do majstrovstiev sveta sa už nespamätá. „Nikto by mu nemohol vyčítať, keby po Vuelte povedal: Na šampionát už nejdem, som zlomený, už toho tento rok proste bolo priveľa,“ hovorí bývalý profesionál František Raboň. Uplynulo však len 15 dní a Alejandro Valverde plače dojatím v Innsbrucku v cieli. Tak predsa! Ja mám svetové zlato!

„Nie je to prvýkrát, čo po pretekoch plačem od dojatia,“ hovorí. „Ale teraz je to najemotívnejšie. Obával som sa, že mi titul majstra sveta bude už navždy unikať.“ Od kolapsu k triumfu. Obdivuhodne sa dokázal vzchopiť a naladiť. „Jeho telo sa vždy rýchlo regenerovalo,“ pripomína René Andrle, niekdajší kolega v profipelotóne. Avšak 38-ročný rodák z regiónu Murcia zároveň preukázal tiež obrovskú psychickú silu.


„Je vo svojej mysli nesmierne odolný,“ hovorí Raboň. „Dokáže sklamanie rýchlo hodiť za hlavu. Vzal si z Vuelty len tie pozitívne veci. Povedal si: Áno, tu mi síce nevyšli posledné dve horské etapy, ale tiež som tu predtým

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.