Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.10.2018, 12:43

Na maratóne v Košiciach triumfoval Keňan Choge, Ebongonová zlepšila ženský rekord

O nový traťový rekord v súťaži žien sa postarala Keňanka Milliam Naktar Ebongonová, ktorá zvíťazila časom 2:27:16 h.

Na maratóne v Košiciach triumfoval Keňan Choge, Ebongonová zlepšila ženský rekord
Zdroj: TASR/Frantíšek Iván

Kenský bežec Raymond Kipchumba Choge sa stal víťazom 95. ročníka Medzinárodného maratónu mieru. Do cieľa prišiel pred Etiópčanom Aychewom Bantie Dessiem, ktorému ušiel na poslednom kilometri. O nový traťový rekord v súťaži žien sa postarala Keňanka Milliam Naktar Ebongonová, ktorá zvíťazila časom 2:27:16 h.

Skupina favorizovaných afrických bežcov sa podľa očakávania držala pokope od úvodných metrov. Postupne sa balík elitných pretekárov trhal. Približne od kľúčového 35. kilometra už bola na čele iba štvorčlenná skupina. Ani tá však napokon nevydržala a boj o prvenstvo sa zúžil na kensko-etiópsku dvojicu.

Ebongonová vylepšila vlaňajší traťový rekord Sheily Jerotichovej, ktorá napokon nenaplnila svoje smelé ambície absolvovať trať za 2:24 h. Za krajankou a čerstvou držiteľkou traťového rekordu zaostala o 2:24 min. "Nepredpokladala som, že vyhrám, takže ma to prekvapilo. Takisto som prekvapená aj z traťového rekordu a osobného maxima. Ale vďaka tomu si z Košíc odnášam skvelé pocity," uviedla Ebongonová.

Víťaz Choge mal za sebou náročné preteky, v ktorých sa viackrát vzdialil z čela pretekov nižšie v poradí. "Som veľmi šťastný. Už vlani som si v Košiciach zabehol osobný rekord, hoci vtedy som skončil na 5. mieste. Tentoraz sa ukázalo ako výhoda, že som už mal skúsenosti s košickou traťou," poznamenal víťaz.

Na celkovom 8. mieste klasifikovali najlepšieho Slováka Tibora Sahajdu. Ten pred maratónom avizoval zdravotné problémy, napokon však potvrdil pozíciu slovenskej jednotky a pred Jozefom Urbanom triumfoval s vyše 8-minútovým náskokom. "Som veľmi spokojný. Niekedy to vyjde, niekedy nie. Dnes to vyšlo na pekný výsledok. Ja sa nikdy nevzdávam a za tento pekný výsledok ďakujem aj mojej rodine a klubu, ktorí ma podporovali," uviedol Sahajda.

V polmaratóne mužov obhájil prvenstvo z roku 2017 český bežec Jiří Petr. Na polovičnej trati tentoraz triumfoval časom 1:10:59 h. "Tohtoročný triumf bol náročnejší, pretože som o rok starší. Ale môžem povedať, že som si to užil a teším sa, že som opäť zvíťazil," uviedol Petr. Zahanbiť sa nenechala ani víťazka vlaňajšej ženskej časti polmaratónu Veronika Zrastáková. Svoj víťazný čas z 94. ročníka zlepšila o takmer dve minúty na 1:19:51 h.

Medzi tisíckami účastníkov nechýbalo ani viacero známych mien. Olympijský víťaz a majster sveta v chôdzi Matej Tóth sa predstavil v česko-slovenskej štafete, napriek skromnejším ambíciám napokon zabehol polmaratón. Televíznych divákov zároveň informoval o svojich pocitoch priamo počas behu. "Bolo to niečo nové, ale skvelé. Som rád, že sme divákom aj takto priblížili autentické pocity a atmosféru. Cítil som sa skvele. Pomohol som aj svojej švagrinej, ktorá bežala polmaratón," poznamenal Tóth.

95. ročník Medzinárodného maratónu mieru:

Maratón:

Muži: 1. Raymond Kipchoge Choge (Keňa) 2:08:10 h, 2. Aychew Bantie Dessie +0:04 min, 3. Shumet Akalnaw Mengistu (obaja Et.), ... 8. Tibor SAHAJDA +8:47 min, 9. Tibor URBAN +8:47, ... Marek HLADÍK +12:43, Marián ZIMMERMANN +17:47, 5. Marek MACKOVČIAK (všetci SR) +22:00

Ženy: 1. Milliam Naktar Ebongonová (Keňa) 2:27:16 h, 2. Sheila Jerotichová (obe Keňa) +2:24 min, 3. Milliam Naktar Ebongonová (Et.) +5:16

Polmaratón:

muži: 1. Jiří Petr 1:10:59 h, 2. Radim Picek (obaja ČR) +43 s, 3. Patrik Višňovský (SR) +58

ženy: 1. Veronika Zrastáková 1:19:51 h, 2. Kristína Néč Lapinová +1:01 min, 3. Silvia Valová (všetky SR) +1:54

inline:

muži: 1. Lukáš Benedik 35:44 min, 2. Matej Filip +0:0, 3. Jakub Klembara (všetci SR) +24 s

ženy: 1. Renáta Karabová 40:30, 2. Euridika Movčanová +1 s, 3. Milada Šároššyová +1

Handbikeri:

muži: 1. Rafal Wilk (Poľ.) 30:05 min, 2. Miroslav Šulc (ČR) +46 s, 3. Daniel Kukľa (SR) +1:10

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.