Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.10.2018, 12:50 Aktualizované dňa 22.10.2018 o 14:08

Novým trénerom slovenských futbalistov bude Pavel Hapal

Vo funkcii nahradí Jána Kozáka, ktorý odstúpil minulú nedeľu.

Pavel Hapal sa stane novým trénerom slovenskej futbalovej reprezentácie. Výkonný výbor Slovenského futbalového zväzu (SFZ) poveril na pondelňajšom mimoriadnom zasadnutí prezidenta Jána Kováčika a viceprezidenta pre štátnu reprezentáciu a medzinárodné vzťahy Karola Belaníka, aby rokovali s Hapalom o obsadení uvoľneného postu po Jánovi Kozákovi.

Z desiatich prítomných členov hlasovalo deväť za, jeden sa zdržal.

Predstavitelia SFZ budú s bývalým koučom národného mužstva do 21 rokov rokovať o kontrakte na jeden kvalifikačný cyklus, SFZ bude mať v prípade postupu na majstrovstvá Európy 2020 opciu na predĺženie zmluvy.

Kováčik uviedol, že zloženie realizačného tímu bude plne v kompetencii nového trénera, ktorého oficiálne predstavia na tlačovej konferencii v stredu.

"Pôvodne boli aj iní kandidáti, v pondelok prebiehala diskusia už len o Pavlovi Hapalovi. Zmluva ešte nie je podpísaná, ale keďže som s ním hovoril predtým, či má záujem o túto prácu, okrajovo sme sa dotkli aj podmienok. Samozrejme, bude potrebné ich doladiť," povedal Kováčik.

"Prvý kontakt som mal s prezidentom zväzu Jánom Kováčikom po zápase so Švédskom. Vtedy to bolo po prvý raz, čo mi naznačil, že som jeden z kandidátov na post trénera A-tímu. V prvom rade musím povedať, že je pre mňa veľká česť, že budem viesť slovenské národné mužstvo. Nepodarí sa to každému. Možno zavážilo aj to, že som na Slovensku dlhodobo pracoval a navyše som mal aj dobré výsledky s tímom do 21 rokov. Vážim si túto možnosť a je to pre mňa veľmi zaväzujúce," vyhlásil Hapal.

Štyridsaťdeväťročný Čech bude prvým zahraničným koučom reprezentačného áčka. Slovenskú dvadsaťjednotku viedol od januára 2015 a na vlaňajších ME tejto vekovej kategórie v Poľsku s ňou obsadil piate miesto, keď skončil tesne pred bránami semifinále.

"Bol to hlavný ukazovateľ, viac ako trojročná spolupráca sa ukázala aj výsledkovo veľmi, veľmi úspešná. Veľmi dôležité sú aj ostatné kvality a vlastnosti pána trénera Hapala," dodal Kováčik.

Hapal v marci tohto roka prijal ponuku Sparty Praha. Bývalému trénerovi SFC Opava, FC Zlín, Baníka Ostrava, FC Nitra, FK Mladá Boleslav, MŠK Žilina, Zaglebia Lubin či FK Senica však nevyšiel návrat na klubovú scénu, vedenie Sparty ho odvolalo v júli.

Prehľad hlavných trénerov SR:
Jozef Vengloš (od 6. apríla 1993 do 15. júna 1995)
Jozef Jankech (4. júla 1995 – 23. októbra 1998)
Dušan Galis (1. januára 1999 – 23. februára 1999)
Jozef Adamec (26. februára 1999 – 30. novembra 2001)
Ladislav Jurkemik (1. februára 2002 – 31. decembra 2003)
Dušan Galis (1. januára 2004 – 12. októbra 2006)
Ján Kocian (2. novembra 2006 – 30. júna 2008)
Vladimír Weiss st. (7. júla 2008 – 31. januára 2012)
Stanislav Griga a Michal Hipp (26. apríla 2012 – 13. júna 2013)
Ján Kozák st. (2. júla 2013 – 14. októbra 2018)
Pavel Hapal (október 2018 - ?)

dočasne viedli SR aj Dušan Radolský (od 23. októbra 1998 do 10. novembra 1998), Anton Dragúň (17. novembra 1999 – 25. novembra 1999), Michal Hipp (29. februára 2012)

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk. Bližšie informácie nájdete v Pravidlách používania cookies. Spracovanie a správu cookies nastavíte priamo vo Vašom prehliadači.