Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.11.2018, 22:05

Prezident FIFA Gianni Infantino čelí tvrdým obvineniam

Švajčiar mal byť zapletený do viacerých futbalových káuz.

Prezident FIFA Gianni Infantino čelí tvrdým obvineniam
Zdroj: Reuters

Prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Gianni Infantino bol podľa údajov z platformy Football Leaks, ktorá odhaľuje nekalé praktiky vo svetovom futbale, zapletený do viacerých káuz.

Štyridsaťosemročný Švajčiar údajne inicioval viaceré zmeny v kritizovanej novele Etického kódexu FIFA, ktorá vstúpila do platnosti v auguste tohto roku.

Jedným z viacerých Infantinových návrhov, ktorý sa premietol do konečnej verzie novely, je aj nutnosť súhlasu hlavného vyšetrovateľa FIFA so začatím predbežného konania voči funkcionárom podozrivým z korupcie. "Vždy som vravel, že nový etický kódex je Infantinovou prácou. Jeho konanie bolo v rozpore so stanovami FIFA," povedal podľa agentúry AFP bývalý šéf etického výboru FIFA Hans-Joachim Eckert.

Prezident FIFA mal tiež údajne ešte v roku 2014 z pozície generálneho sekretára FIFA iniciovať zmiernenie sankcií voči klubom Manchester City a Paríž St. Germain, ktorým hrozil trest vyradenia z Ligy majstrov za porušenie finančnej fair play (FFP).

Pravidlá FFP obsahovali medzi rokmi 2011 - 2013 maximálnu povolenú stratu vo výške 45 miliónov eur. Celková strata PSG dosiahla v tomto období hodnotu až 218 mil., v prípade Manchestru City sa strata pohybovala na úrovni 188 miliónov eur.

Podozrivé je aj Infantinovo priateľstvo so švajčiarskym prokurátorom Rinaldom Arnoldom. Ten mu mal podľa dostupných údajov za protislužbu, v podobe vstupeniek na prominentné podujatia pod záštitou FIFA, poskytnúť detaily týkajúce sa prebiehajúcich vyšetrovaní vrátane kauzy "Panama Papers". Infantino sa zatiaľ k obvineniam nevyjadril.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.