Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.11.2018, 23:46

Na ceste k strešnej organizácii športu

SOV na pracovnom stretnutí so svojimi členmi prezentoval prípravu transformácie SOV na „strechu“ slovenského športu aj legislatívne očakávania športového hnutia.

Na ceste k strešnej organizácii športu
Zdroj: TASR

Na stretnutí 17. októbra v Bratislave sa okrem vysokých predstaviteľov športových zväzov a ďalších členských subjektov SOV pôsobiacich v oblasti športu zúčastnili aj splnomocnenec vlády pre mládež a šport, poverený generálny riaditeľ sekcie športu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, hlavná kontrolórka športu, zástupcovia úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti aj prezident Konfederácie športových zväzov SR. Prítomní boli dovedna 80 predstavitelia športovej obce. Z členských subjektov SOV chýbali len zástupcovia štyroch. Stretnutie sa realizovalo formou moderovanej diskusie.

Zámer sa dostáva do finále
Téma transformácie SOV na strešnú organizáciu slovenského športu je výsostne aktuálna. Na prípravu tohto procesu dostal prezident SOV už 9. júna 2017 splnomocnenie od 52. valného zhromaždenia SOV. Počas nasledujúcich 16 mesiacov tento zámer postupne získal podporu prevažnej väčšiny športových zväzov a teraz sa dostáva do finále.


SOV už dnes združuje veľkú väčšinu z celkového počtu 69 zväzov na Slovensku. Ako budúca „strecha“ by však voči štátu reprezentoval celý slovenský šport. Do svojich radov by po transformácii na „strechu“ prijal aj tie športové zväzy neolympijských športov, ktoré sa podľa v súčasnosti platných stanov členmi SOV stať nemohli.


Predstavitelia SOV o tejto téme v predošlých mesiacoch debatovali nielen so zástupcami slovenských športových zväzov, ale aj miest, obcí, Klubu 500 aj iných národných olympijských výborov (NOV) z krajín, v ktorých sa NOV stali strešnými organizáciami. Až v 34 z 50 krajín Európy je strešnou organizáciou v princípe NOV, hoci konkrétne modely podoby „strechy“ sa neraz výrazne líšia.

„Strecha“ by sa mala stať realitou 7. decembra
Zámer vedenia SOV je prijať kľúčové rozhodnutie o transformácii organizácie na 55. valnom zhromaždení (VZ) SOV 7. decembra 2018 v rezorte X-Bionic Sphere v Šamoríne. Z diskusie na stretnutí vyplynulo, že žiadny členský subjekt SOV túto myšlienku v princípe nespochybňuje.


Transformácia SOV by si, samozrejme, vyžiadala zmenu Stanov SOV. Členovia pléna mohli návrh nových stanov pripomienkovať do konca októbra. Schválenie nových stanov, aj prípadného nového názvu strešnej organizácie, ako aj nového loga a vizuálnej identity (pripravovaný dizajnérsky návrh vyvolal priaznivé reakcie členských subjektov SOV) bude v programe 55. VZ SOV. Prirodzene, bol by to len začiatok dlhodobého procesu, v rámci ktorého sa predpokladajú

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.