Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.12.2018, 00:00

Zo šampionátu najviac vyťažia kluby z Európy

Kým pred ôsmimi rokmi dostali kluby za účasť hráčov na MS 40 miliónov dolárov, v tomto roku to bolo už 209 miliónov.

Zo šampionátu najviac vyťažia kluby z Európy
Zdroj: TASR

Bez elitných futbalistov, ktorí sú vo väčšine prípadov zamestnancami klubov, by majstrovstvá sveta neboli najsledovanejším športovým turnajom na svete. To si pred desiatimi rokmi uvedomila aj Medzinárodná futbalová federácia FIFA, ktorá vytvorila takzvaný Club Benefits Programme. V skratke: každý klub na svete, ktorý vyšle na šampionát svojho hráča/zamestnanca, získa finančnú kompenzáciu. Pred MS 2010 v Juhoafrickej republike na to FIFA vyčlenila 40 miliónov dolárov, pred štyrmi rokmi 70. A pre tohtoročné majstrovstvá sveta v Rusku to bolo už 209 miliónov dolárov. Teraz federácia zverejnila presné rozdelenie tohto balíka na jednotlivé kontinenty a kluby. Rovnako ako z predchádzajúcich šampionátov aj z toho posledného najviac vyťažia európske kluby – konkrétne takmer 158 miliónov dolárov.

Jeden slovenský klub
Za vznikom tohto programu stojí najmä Európska asociácia futbalových klubov, ktorá pre početnosť poskytnutých futbalistov vyvíjala na FIFA najvýraznejší tlak. „Som hrdý na to, že ECA viedla cestu pri zabezpečení správneho uznania pre kluby cez

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.