Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.12.2018, 18:30

Náhlych úmrtí športovcov pribúda, tvrdí odborník. Aké je riziko pri rekreačnom športe?

  • Ako funguje prevencia na Slovensku a v zahraničí?
  • Hrozí riziko náhleho úmrtia aj rekreačným športovcom?
  • Je náhlych úmrtí viac teraz alebo v minulosti?

Slovenský hokej nedávno stratil ďalší talent, zomrel 21 ročný Kristián Lunter. Bol jedným zo športovcov, ktorých si smrť našla vo veľmi mladom veku.

O tom ako fungujú prehliadky športovcov a prečo zomierajú aj vrcholoví športovci sme sa rozprávali s doktorom Branislavom Delejom, predsedom Slovenskej spoločnosti telovýchovného lekárstva. 

"Žiaľ v poslednom čase nám náhlych úmrtí v športe pribúda. Štatistiky nie sú na Slovensku presné. Dozvedáme sa o tom z médií, ale to je len špička ľadovca. Tých úmrtí je podstatne viac," konštatuje lekár.  

"Robíme maximum pre prevenciu. Dbáme na to, aby každý registrovaný športovec mal minimálne jedenkrát ročne urobenú preventívnu prehliadku. Nový zákon o športe prikazuje, aby sa športovec raz ročne podrobil odbornej telovýchovno-lekárskej prehliadke," hovorí Delej. 

Lekár odporúča prehliadku aj rekreačným športovcom. "Každý, kto športuje aspoň dvakrát do týždňa, by si mal dať takúto prehliadku urobiť."   

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.