Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.12.2018, 21:11

Biatlonisti bojujú o sedem miliónov eur

Odmeny pre najlepších sa medziročne zvýšili o 54 percent vďaka vyššej sledovanosti a predaju televíznych práv.

Biatlonisti bojujú o sedem miliónov eur
Zdroj: TASR

Alpské lyžovanie, skoky na lyžiach a beh na lyžiach. To boli pred štvrťstoročím tri najpopulárnejšie zimné športy na svete z hľadiska sledovanosti a tiež záujmu o olympijské hry. Dominanciu tohto tria sa podarilo narušiť biatlonu, ktoré je už dvojkou, a ročne ho v televízií sleduje viac ako 900 miliónov fanúšikov. Táto popularita sa výrazne premietla aj do odmien pre najlepších biatlonistov sveta. Medzinárodná biatlonová únia IBU pred touto sezónou rozhodla, že medzi elitu rozdelí rekordných 6,86 milióna eur, čo predstavuje rapídny medziročný nárast o 54 percent. „Vstúpili do platnosti nové televízne aj marketingové kontrakty a tie priniesli viac peňazí do svetového biatlonu,“ povedal pre HN Ivor Lehoťan, viceprezident Medzinárodnej biatlonovej únie.

Víťazstvo za 15-tisíc
Okrem samotných odmien pre športovcov prišlo aj k nárastu príspevkov na jednotlivé národné biatlonové federácie. IBU sa dohodla na predaji televíznych práv s Európskou vysielacou úniou a počas nasledujúcich štyroch rokov za to dostane približne 75 miliónov eur. Na porovnanie v nedávno skončenom štvorročnom cykle bola táto suma na úrovni 48 miliónov. „Na základe nárastu televíznej sledovanosti sme boli schopní vyrokovať tieto nové zmluvy. Vďaka tomu ročný rozpočet IBU dnes predstavuje približne 30 miliónov eur,“ skonštatoval Lehoťan. Vďaka zvýšeniu sumy určenej na odmeny biatlonistov sa zvýšili prémie najmä v individuálnych pretekoch. Kým doteraz bolo ohodnotené víťazstvo sumou 13-tisíc eur, od novej sezóny je to o dvetisíc eur viac. A v porovnaní so situáciou v polovici 90. rokov, keď bol biatlon ešte len priemerne sledovaným zimným športom, je ešte výraznejšie. V sezóne 1994/1995 boli odmeňovaní len traja najlepší biatlonisti v jednotlivých pretekoch. Víťaz si zarobil 1 500 nemeckých mariek, čo v prepočte na vtedy ešte neexistujúcu menu predstavovalo zhruba tritisíc eur.

Peniaze za každý glóbus
Historickou úpravou prešlo aj odmeňovanie za celkové výsledky vo Svetovom pohári. Kým doteraz sa vyplácali pr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.